| Sandu3 a întrebat:

Salut.La portarea dintr-o retea de telefonie mobila in alta cu pastrarea numarului ti se da un SIM nou sau nu? Pentru ca am un telefon vechi care e blocat in Vodafone(Connex) si ma gandeam ca prin portare il fac sa mearga cu numarul vechi care este in Telekom.Din pacate pe unde am intrebat nu mai au softul de deblocare.Este vorba de un Siemens A57 vechi(luat in 2004) dar nefolosit niciodata.Bateria dupa 18 ani vad ca incarca fara problemeCum sa fac sa mearga?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Telefonul e foarte vechi. Slabe sanse sa il mai poti debloca si sa functioneze acum.

| sierra1 a răspuns:

Da, primești un sim nou dar asta nu face ca telefonul să funcționeze in noua rețea. Păcat de tel. e drăguț chiar dacă e vechiuț

| Sandu3 explică (pentru sierra1):

Dar cu o cartela Vodafone merge perfect cred, nu? Deci nu pot sa-i pun de la Orange, Telekom, Digi dar de la Vodafone e singura care o accepta.Scrie pe el BLOCAT IN RETEAUA CONNEX cum era inainte, deci Vodafone de astazi.

| sierra1 a răspuns (pentru Sandu3):

Adică te portezi la rețeaua connex? Mai există așa ceva?

| Sandu3 explică (pentru sierra1):

Nu,evident ca nu mai exista.Asta scrie pe cutia telefonului.Connex s-a transformat in Vodafone in 2006, deci daca ii pun o cartela cu numar de Vodafone va merge, nu? Asta intrebam...

| sierra1 a răspuns (pentru Sandu3):

Cam bătrân telefonul ăla, nice știe cum o fi - bagă o cartelă de probă și vezi. Durează juma' de minut

Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate: TELEFONUL trebuie deblocat de la Vodafone.
Singura posibilitate e sa gasesti un service care mai are soft de accesare a telefonului.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu am fost in service și am platit 40 lei și mi la deblocat. Nu avea el softul ci avea legătură cu altcineva care a făcut rost de codul necesar și îl comunica celui de la service. Am lăsat câteva zile telefonul in service. M-am portat de la Orange la Vodafone. La portare primești un SIM nou cu număr nou de care te folosești până se face portarea. Durează până la 10 zile până se face portarea.