| coconilo a întrebat:

Salut, știți cât m-ar costa sa reziliez un contract cu Orange, contract pe care mai mult mi-au băgat pe gât când am vrut sa achiziționez un telefon? Mi-au băgat pe gât și internet și cablu. Din ce am înțeles, nu te tine nimic legat de un contract dacă vrei sa îl reziliezi, vreau mai multe informații, va mulțumesc.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Buna gluma. Daca ai semnat deja contractul mult noroc. Trebuie sa plateati in avans abonamentul pe toate lunile ramase ca sa il poti rezilia.

| CM7YRE a răspuns:

Nu stiu toate detaliile si nu sunt persoana careia trebuie sa i le oferi. Pe scurt, daca ti-a fost "bagat pe gat", fara acord scris, verbal sau orice fel de acord al tau, poti face reziliere usor, suni la ei, si se reziliaza. Daca telefonul ti-a fost "acordat" la un pret foarte mic, sau chiar "gratis", dar contractul are o valoare mare atat cat sa "acopere" valoarea telefonului, nu cred ca poti face foarte multe. Conteaza cand s-a efectuat, cine ti-a facut asta...si alte criterii. Pe scurt, daca nu ti-ai dat acordul in legatura cu ceva, anpc sau orice "institutie" de genul, daca nu se doreste pe cale amiabila. In prima instanta ar fi ok sa discuti cu ei, toate detaliile, apoi sa procedezi "altfel".