| Andrei144 a întrebat:

Salut.Stiu că dacă un alt router e pe același canal cu al tau viteza poate scădea dar viteza mea poate fi influențată și de convorbiri telefonice sau daca alți oameni folosesc date? Daca nu dc îmi scade viteza ziua(eu sunt in mediul rural) si numai e nimeni care să aibă router pe aici, sau cel puțin pe rețeaua mea, am 4 G din vară când pentru o luna viteza era constanta la 15-30 Mbps acum scade la 4 Mbps sau mai puțin(uneori ajunge la minunata viteza 0.3 Mbps și rămâne așa câteva minute bune), seara își revine, am incercat sa vb cu cei de la Orange dar daca ii întrebi dc nu e bun netul ei zic că "poate fi influențat de factori precum materialele folosite la construcția casei tale" da ok da' tot aici stau ca și în vara deci tot nu m-ai ajutat cu nimic...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca reteaua este prea incarcata, atunci scade viteza, in ansamblu.

Reteaua internet este construit din foarte multe ramificatii, asemanator retelei de apa potabila.
Daca consumul este mare, atunci presiunea si debitul scade, fiindca se imparte la toti consumatorii de pe retea.

Si la retele mobile, daca doar cativa vorbesc la telefon, acesta functioneaza fara probleme.
La ore de varf insa merg acasa oamenii si asculta muzica pe Youtube, vorbesc prin conexiune video cu apropiatii lor plecati in strainatate, etc, ceea ce imparte fluxul de semnal care circula pe retea (turnurile GSM), care au capacitatea limitata.