| OGO a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa trimit un mail celor de la Apple pentru ca am cumparat un iPhone 4s si este blocat in america in ale tari nu merge. Vreau sa trimit un mail si sai rog daca pot sami deblocheze ei telefonul contra cost bine-inteles.Mail-lul trebuie sa fie scris in engleza.Va rog mult ajutati-ma.Dau funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa stii neaparat in ce retea este codat telefonul. Este un lucru foarte important deoarece decodarea depinde foarte mult de reteaua in care este codat.
De asemenea este posibil ca telefonul sa nu poata fi folosit decat in reteaua respectiva, tine de mai multe lucruri.
Oricum cel mai bine ar fi sa mergi la un service gsm si dupa ce o sa-l verifice o sa-ti spuna care este pretul decodarii, daca si in ce conditii se poate face, nu este nevoie sa trimiti mail la Apple, plus ca acolo au foarte multe departamente si foarte multe criterii de contactare si este foarte probabil sa nu primesti niciun raspuns.
Daca ai nevoie de ceva detalii contacteaza-ma pe privat!

| OGO explică (pentru paulpaul25):

Am fost cu el in service aici in Italia si mi-au spus ca tell este furat.Nu este adevarat eu l-am cumparat.Am vazut pe net ca se poate debloca platind cu cardul PayPal.Problema este ca eu nu am asa ceva.

| paulpaul25 a răspuns (pentru OGO):

Daca l-ai luat nou si ai facutra nu cred ca poate fi vorba de un telefon furat. Daca l-ai luat de la coltul strazii de la cineva, mai ales daca l-ai luat la un " pret bun " ar trebui sa ai grija. Pai nu exista un " card PayPal ". PayPal-ul este un serviciu online de plata, poti sa-ti faci gratuit un cont PayPal pe site-ul lor, trebuie sa ai un card. Ideea este urmatoarea: Contului tau de PayPal trebuie sa ii asociezi un card bancar. Tu platesti tot cu cardul tau, doar ca o faci prin intermediul serviciului PayPal, adica online. Uita-te la ei pe site ce tipuri de carduri accepta iar de facut cont este foarte simplu, doar te inregistrezi cu datele tale, si apoi ii asociezi un card. Trebuie facuta si o verificare, adica iti ia din contul tau 1.50 euro din cate stiu pe care ti da inapoi dupa ce face verificarea. Nu te taxeaza, doar face tranzactia cu aceasta suma pentru a se asigura ca respectivul cont functioneaza ok.
Mare grija cu iphone-ul, daca este luat de la cineva necunoscut sau in care nu ai incredere, neaparat sa-i ceri si contul de iCloud, daca are asa ceva, sa nu te trezesti cu telefonul blocat, de fostul proprietar daca intr-adevar este furat. Daca ai factura, l-ai luat din magazin sau de la distribuitori nu trebuie sa iti faci nicio grija.

3 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Cum adica sa ti-l deblocheze? Daca este luat din America inseamna ca merge doar cu retele CDMA si in Romania nu avem retele de genul ala! Deci nu ai ce sa-i faci...il tii ca pe un iPod