| IncorrectUsername a întrebat:

.Am si eu o nelamurire...Acum o saptamana,mi s-a stricat telefonul,adica ecranul era alb,dar in schimb se auzea(este stricat displayul).Am avut garantie la Vodafone,pe ea scrie ca daca eu l-am stricat platesc,daca e de la ei nu platesc.M-am dus luni cu garantia la Vodafone, si au zis ca dureaza maxim 15 zile sa imi spuna ce are...Azi(au trecut 2 zile) m-au sunat si au zis ca telefonul reprezinta urme de apa in el, si ca reparatia este de 438 de lei straight face straight face cand am auzit..imi venea sa sparg si telefonul la care vorbeamstraight face De ce costa atat de mult? Adica eu inteleg ca manopera costa mult, iar displayul costa 50 si ceva de lei, dar maxim ar trebui sa fie 200 lei la reparat, chiar asa 438 lei? As vrea daca puteti sa imi explice si mie cineva de ce costa atat de mult.P.S:Telefonul este LG Optimus L5.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Prietene, tu intelegi ce e aia APA IN TELEFON? Nu mai baga bazaconii in capul omului!
@IncorrectUsername: Nu trebuie' sa intelegi nimic. Asa e la noi in Romanistan. Pe mine la o masina de piine m-a costat cuva si malaxorul cit juma' de masina. Daca stai sa aduni suma componentelor unui produs in service/postgarantie la noi, intotdeauna o sa iti dea cel putin cu 50% mai mult decit produsul in sine. Sugestia mea ar fi sa iti iei alt telefon si sa ai naibii grija de el.

3 răspunsuri:
| Daniels89 a răspuns:

Http://www.gsmnet.ro/display-uri/display-lg-optimus-l5-e610--59052 deci te costa 44+16=60 lei display-ul cu tot cu transport, iar o manopera nu este mai mult de 50 lei...deci in final sa nu crezi ca daca ai garantie aia fac mare lucru, am intalnit multe telef venite din garantie care ziceau ca au luat apa sau ca este din cauza utilizatorului, insa nu e chiar asa, am intalnit si telefon care l-a returnat ca nu avea cutia la el insa cutia au oprit-o cei de la garantii, asta e Romania

| ALEX12310 a răspuns:

Pai nu displayu e stricat ci o banda mica care trimite informati catre el si probabil aceasta este scumpa petru telefonul tau si e si o munca minutioasa eu am avut unharb de Samsung 8520 si am cumparat o banda cu 50 de lei dar era la mana a 2-a si repet samsug 8520 si sa ii puna banda noua a durat 2 ore la un telefon simpu

| Daniels89 a răspuns (pentru ALEX12310):

Este imposibil ceea ce zici tu sa schimbe folia de la display, nu se poate asa ceva nu face nimeni acest lucru...in mare parte este vorba de mufa de la display sau mufa de pe placa care e oxidata sau cateva piese care au rol de filtru...sau posibil ca partea electronica a displayului sa fie dusa (asta inseamna in interiorul display-ului pe folia aceea mai sunt cateva piese)

| KodrutZ a răspuns (pentru ALEX12310):

Prietene, tu intelegi ce e aia APA IN TELEFON? Nu mai baga bazaconii in capul omului!
@IncorrectUsername: Nu trebuie' sa intelegi nimic. Asa e la noi in Romanistan. Pe mine la o masina de piine m-a costat cuva si malaxorul cit juma' de masina. Daca stai sa aduni suma componentelor unui produs in service/postgarantie la noi, intotdeauna o sa iti dea cel putin cu 50% mai mult decit produsul in sine. Sugestia mea ar fi sa iti iei alt telefon si sa ai naibii grija de el.