| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten care are un Samsung galaxy s3 cumparat din Anglia la abonament. Si el a venit in tara si vrea sa-l dea pierdut si m-a rugat sa pun o intrebare aici. Ii blocheaza telefonul sau ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| Komarov a răspuns:

Stai calm nu se blocheaza nici o cartela.Se blocheaza daca e codat in reteaua respectiva oricum si asa o decodare de regula costa in jur de 40-50 de ron la acel telefon.Cum sa il declare pierdut? Simplu zii lu nenea de la service sa schimba Imei-ul deoarece odata ce va fi introdusa o cartela telefonul isi activeaza reteaua si va fi identificat asta este cea mai simpla metoda iar costurile ajung la 80 de ron.Am avut aceeasi poveste cu un S2 codat pe SFR Franta bafta funda?

5 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Ei nu au nicio treaba cu telefonul. O sa blocheze numai cartela ca sa nu poata fi folosita de catre persoana care il gaseste.

| DataSoft a răspuns:

Nu cred..numai daca cere el acest lucru sa blocheze telefonul.

| BogdanAD a răspuns:

Ii va bloca, cartela pentru ca sa nu se mai poata suna de pe ea(in cazul in care e pierdut oricine ar putea sa sune sa faca un cost suplimentar mare la abonament)

| IonutAxi a răspuns (pentru BogdanAD):

Ii va bloca doar cartela? Telefonul nu va avea nimic?

| BogdanAD a răspuns (pentru IonutAxi):

Da,adica ii blocheaza doar nr de tel tu poti sa bagi orice alta cartela in telefon apoi.