| costin007 a întrebat:

am un Samsung s8 si i-am spart sticla de pe spate si as dori sa o schimb dar nu stiu care este diferenta intre cel original si chinezarie. Cum imi dau seama daca capacul este cel original sau nu? Dau funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Evolution a răspuns:

Pe capacul de pe spate daca te uiti atent ai IMEI-ul telefonului tau (adica seria unica care este si in placa ta de baza). Capacurile originale au un alt IMEI de la un alt s8 iar cele chinezesti nu au nimic trecut pe spate. Eu iti recomand daca tot l-ai spart sa iei unul chinezesc, calitatea e cam tot aceeasi dar alea chinezesti sunt noi, alea originale sunt de la telefoane dezmembrate, nu exista capac nou. Fiecare capac vine cu IMEI-ul telefonului respectiv, practic daca iti iei unul original, probabil va veni cu zgarieturi si cu un IMEI pe care nu corespunde cu seria ta, ma rog aia nu prea conteaza dar mai bine iti iei un capac nou nout si ala nu scrie decat Samsung pe spate fara alte serii. Eu la un s6 edge am schimbat placa de baza si baietii de la GSM au zgariat sticla de pe spate, am dat comanda de unul original si mi-a venit tot zgariat, l-am trimis inapoi si am dat comanda de un capac chinezesc(de pe aliexpress), am stat o luna dar e nou nout si e ca si cel original, doar ca nu scrie nimic pe spate (legat de serie) dar acest lucru nu ma deranjeaza ca oricum daca am schimbat placa de baza e si o alta serie.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

După preț. Dacă e peste o sută (la sursă de încredere) lei e original:

https://www.emag.ro/......DDV49FBBM/