| eusuntcipi a întrebat:

Am un telefon pe care am Android 5.1.1, si vreau sa il upgradez la Android 7.0 dar nu merge, am tot încercat tot felul de tutoriale. Vreau sa îmi fie cat mai simplu. Va rog, daca stiti, spuneti-mi o modalitate mai simpla.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare aparat care vine un sistem de operare are o configuratie hardware la care s-a adaptat soft-ul si care are anumite limite (procesor, memorie, etc.).
Cand fabrica scoate un nou model mai performant, scoate si o versiune de sistem de operare pe masura, care poate sa functioneze sau nu si pe un aparat mai vechi.

De exemplu, vechile telefoane nu au avut GPS incorporat, iar noua versiune de Android are si aceasta facilitate. Instaland pe telefonul vechi, noul Android se blocheaza cand ajunge la faza de instalare a GPS-ului si asteapta pana il gaseste (adica niciodata)...
Ca urmare, instalarea nu se va face complet si functional niciodata.

4 răspunsuri:
| lilianaadelina a răspuns:

Nu poti.

| Andrey550 a răspuns:

Daca telefonul nu este facut sa poata fi upgradat degeaba incerci! Doar anumite telefoane se pot umpgrada de ex eu am un p10 si imi cere singur update!

| FlowInCuvinte a răspuns:

Nu merge, fiecare telefon vine cu androidul lui si versiunea lui de upgrade.

| FlorinElmatador a răspuns:

Trebuie sa schimbi softul