| User257 a întrebat:

Salut TPU. De ce iPhone 5, 6, 7,8 sunt mai ieftine decât iPhone 11, 12, 13,14,unde pot găsi un iPhone ieftin, merita să îmi iau un iPhone nou, recondiționat sau second-hand.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu chiar ne întrebi de ce un telefon mai vechi e mai ieftin decât unul mai nou? Serios?

| sierra1 a răspuns:

Orice vechitură (exceptând antichitățile) e mai ieftină decât ce e nou, ce zici, așa o fi?

| Frank51 a răspuns:

Asta e gen, de ce bătaia doare?

| flixbuster a răspuns:

De ce Dacia 1300 e mai ieftina decat Dacia Logan 2005 care e mai ieftina decat Dacia Logan 2023? Raspunsul sta in noutatea modelului (o componenta de pret vine de la inovare/cercetare iar una de la marketing, in special in cazul brandurilor cu semnificatie de statut social cum este cazul Apple).

Intotdeauna merita sa iei un telefon nou-nout lansat de curand. In acest fel iti vei maximiza utilitatea cheltuielii in timp. Asta daca nu introducem constrangeri de buget. Daca mai introducem si constrangeri de performanta (bazate obiectiv pe nevoile utilizatorului) atunci alegerea variaza.

Asadar, ar trebui sa incepi cu un buget si nevoile pe care trebuie sa le satisfaca telefonul.

| flixbuster a răspuns:

Strict pe iPhone, poate ti se pare interesant modelul acesta - este modelul lor din zona mid-range, iteratia curenta (2022):

https://www.evomag.ro/......56576.html

Răspuns utilizator avertizat