| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un telefon care credeti ca e mai bun Android sau IOS

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Atat Ios-ul cat si android-ul au partile lor bune si proaste
Atat Apple cat si Samsung, Htc...au partii bune si rele
Ios-ul este o platforma de operare strict personalizata Apple lucru prost gandit nu poti sa transferi muzica decat pe dispozitive Apple. Insa are un mic plus fata de android, esti mai bine optimizat si ruleaza mai fluid insa are en aplicatii preinstalate
Android este o platforma de operare foarte prietenoasa cu user-ul putand oricand sa o personalizeze dupa bunul plac, aici nu si restrictii impuse pur si simplu te joci cum doresti tu, ai parte de update-uri si versiuni personalizate(rom custom) poti sa iti actualizezi versiunea de android fara sa te conectezi la un pc si inca un amanunt extrem de important dar nu neaparat si util(depinde cum vrei sa folosesti telefonul) pe android se poate face root avand astfel acces la toate functiile ascunse ale platformei astfel poti sa faci hack la jocuri.
Acum sa vorbim putin si despre telefoane:
Iphone este un telefon ce are o carcasa de calitate si un display excelent gandit(desi display-ul de la Note4 bate orice display iphone ca si calitate) in rest nu are nimic waw incat sa isi merite bani, asta inseamna ca mai mult platesti brand-ul lucru ce eu personal nu l-as face
Samsung(sau alte telefoane cu android) ei bine aici nu platesti brand-ul, aici platesti performanta si putin calitatea finisajelor(aici ma refer strict la carcasa).
In concluzie eu personal nu as recomanda la nimeni un telefon Apple, as recomanda cu incredere un telefon cu android si in functie de buget as recomanda Samsung, HTC si Lg...dar acum depinde de ce gusturi are lumea

5 răspunsuri:
| d3javw a răspuns:

Aici depinde de banii tai, daca vrei calitate si performanta iphone 6 e bestie, daca vrei ceva mai iesftin si cat de cat bun poti Samsung au modele destul de bune sau HTC, LG etc

| MPV45 a răspuns:

Iti recomand un smartphone cu android deoare ce sunt mai accesibile, fiabile si un lucru cred eu important un Iphone iti va ocupa aproape 98% din mediul de stocare cu toate tampeniile de baza ale sistemului pe cand un Smartphone iti va ocupa in jur de 9% din medilul de stocare cu programele de baza.

| MskDesign a răspuns:

Android-ul este mai bun.PLatformele iOS si WindowsPhone sun rahaturi.

| Pardelian a răspuns:

La iphone platesti marca la Samsung platesti calitatea.

| pd3ytjj a răspuns:

Multumesc