| x2gk9r a întrebat:

Salut…
Vreau un sfat
Credeti ca am procedat bine?
De cat sa imi iau un tel pe abonament de la Orange mai bine am scos de la altex un tel pe rata si rata e fixa?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dă-ne toate datele: preț telefon + preț abonament la Orange
si
preț tel la Altex + preț abonament

apoi iți spunem dacă ai procedat bine

| x2gk9r explică (pentru sierra1):

Deci am luat un iphone 12 din altex pe rata la 2600 si platesc 231 de lei pe luna pe un an sau pot sa platesc doua rate si scap mai repede iar la Orange un iphone 14 in 24 de luni rate la tel este de 129 de lei pe luna iar abonamentul 25€ pe luna
Credeti ca am procedat bine?

| sierra1 a răspuns (pentru x2gk9r):

Abonament de 25 eu?

cinstit făceam așa: abonament de 5 eu (redus la jumătate pe măcar 1 an) să zicem la digi + tel nou cu banii jos ca ăsta dacă tot TREBUIE să fie iphone și nu altceva

https://www.emag.ro/......DYTJ27MBM/

| x2gk9r explică (pentru sierra1):

Asa am facut eu l-am luat pe rata si doar cartela de la telekom o am pe abonament crezi ca e ok?

| sierra1 a răspuns (pentru x2gk9r):

Cum spuneam: aș fi făcut altfel (că nu e ok) și ți-am spus cum

Bula
| Bula a răspuns:

Fa-ti singur socoteala, e aritmetica simpla!
Calculezi o rata lunara la Orange (diferenta intre abonamentul cu- si fara telefon), pe 2 ani.
Calculezi suma totala platibile in rate la Altex, pana la epuizarea completa.
Diferenta dintre cele doua iti va da raspunsul.