| AlexMarcel20 a întrebat:

Salutare oameni buni.Am nevoie de cateva sfaturi.M-i s-a furat telefonul alaltaieri seara, am fost la politie, cunosc pe aia 2 care m-i l-au furat doar la fata.Nu am putut fugii dupa ala deoarece erau vreo 10, cel mai sigur erau boschetari din astia.Am depus astazi plangere la politie,am dat carcasa cu IMEI, factura, inclusiv bonurile si cutia cardului SD.Am sunat pe el, telefonul inchis nu mi l vede nici de pe contul google. Daca tot nu se reuseste nimic, as putea sa apelez la ceva instanta sau avocati ce-or fi sa porneasca urmarirea telefonului prin triangulare dupa IMEI ceva de genu si binenteles plangere pe numele aluia. Daca ii gasesc pe aia 2, as putea sa i opresc si sa anunt politia pentru indentificare? Mi-ar fi util sa fie localizat cumva si inchis, sa pot merge cu politia la faptas.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ma suprinde ca ai fost la Politie si ei nu ti-au spus ce sa faci, primul pas fiind sa suni la furnizorul tau de telefonie, ei putand urmari cand telefonul cand este activat si chiar tot ei il pot bloca, facandu-l nefolosibil.

Nu vad de ce ai apela la o instanta sau avocat, odata ce nu ai pe cine reclama, fiindca nu stii cine sunt cei care te-au atacat. Mergi al politie si fa-le descrierea fizionomiei si urmeaza pasii care politia isi recomanda sa-i faci, ca sa-i dentifici.

Nu este recomandat sa ataci tu pe cei doi care ti-au furat telefonul, ca-ti risti viata, aia probabil au cutite la ei sau alte arme si te pot face praf, pentru un telefon amarat.
vezi ce poti afla de pe la prieteni si din vecintatea unde ai fost atacat, dar sub nici o forma nu te apropia de ei.

| AlexMarcel20 explică (pentru Violleta2022):

Da,dar nu exista o modalitate sa-mi intercepteze in timp real telefonul unde e.Pentru ce exista IMEI si triangularile lu peste prajit. Daca s-ar vrea din partea politiei, sa sune nu stiu unde fras la status sa l intercepteze...sa bata imei-u acolo si sa plecam dupa telefon, atatea plangeri si complicatii...

| AlexMarcel20 explică (pentru Violleta2022):

Pentru ce sa fac descrierea fizionomiei daca unde l-a furat au avut camerele pornite,le-am zis sa mi deie voie sa ma uit pe filmare, or zis ca nu da sefa lor filmarea pentru asa ceva, am mers la politie, le-am zis unde s-ontamplat, nimic sa mearga sa se uite si ei.Pe bune, daca s-ar vrea s-ar putea.Dar ajutor -

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexMarcel20):

Daca aveai serviciu GPS platit la furnizorul de telefonie, ei ti-l puteau gasi imediat, asa nu au cum.
Pentru un telefon furat nu face nimeni munca de cautare, dar daca-i prinde pe aia cu furaciunile si le gaseste si telefonul tau, atunci ti-l poti recupera.
Tu nu ai voie sa ceri filmarile nimanui, ca nu poti intra in casele oamenilor sau in alta parte, fara mandat, sa vezi filmarile.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat