| Razvan223 a întrebat:

Si-a recuperat cineva telefonul pierdut/furat cu ajutorul politiei prin serviciilor de localizare a telefonului IMEI? Stiti cazuri reala? Sau este doar un zvon? Multi spun ca plangerea aceea nu o sa fie aprobata pentru oricine si pentru orice caz, ea se va pierde printre celelalte sute...Mie personal mi-a fost furat telefonul era un Xiaomi Redmi Note 5 am incercat tot tot tot pentru a-l gasi, singura modalitate ce mi-a mai ramas este gasirea telefonului prin IMEI.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i datoria Politiei sa-ti pazesca tie telefonul si nici datoria lor sa investigheze unde si cum l-ai pierdut.
Daca esti talharit si ti se fura geanta cu telefon, ori esti batut abia atunci vine Politia si investigheaza.
Telefonul trebuie asigurat ca in caz de pierdere sau furt, sa fie rascumparat de firma de asigurari. Daca nici nu l-ai asigurat, atunci esti singurul raspunzator de pierderea lui.

| Razvan223 explică (pentru Violleta2022):

Asigurare in caz de furt sau pierdere, nu garantia telefonului nu? Ma gandeam daca nu pot cei de la Depanero sa il localizeze, la ei am garantia.

| doctorandus a răspuns:

Politia nu e CSI Miami.

| gelu1970 a răspuns:

Povești.
Eu nu am recuperat nimic și nici nu cunosc vreun caz.
Sună la compania de telefonie și blochează IMEI.
Așa, jegosul ce l-a furat nu il poate folosi. Și ca să rescrii IMEI intr-un redmi nu e ușor.

| djciupi a răspuns:

Nu te chinui degeaba, mi mi l-a furat din mașina lucrând la curierat și când am fost la ei cu actele am completat cerere ca după 6 luni sa îmi trimită acasă hârtie ca cum costurile investigatiei depășesc valoarea prejudiciului (telefonului).
Atunci sa lasă frâu liber la hoți zic in țara asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru djciupi):

Daca nu platesti asigurare in caz de furt si nici nu ai grija de el, de ce te mai plangi?
Nu-i vorba de lasat frau la nimeni, ca nu-i normal sa ti se sparga, casa, masina si asa mai departe, dar nici normal nu este sa-l lasi in masina, cand este atat de important sa-l ai tot timpul la tine.
Invatati-va sa va cumparati ASIGURARE, ca in caz de furt sau pierdere, sa fiti rascumparati.