| alexalex9494 a întrebat:

Salutare tuturor, in urma cu cateva zile doi indivizi mi-au furat niste bunuri: o suma de bani, 2 telefoane si lantul de aur in zona Obor. Am fost sa declar furtul la politie. Am ales sa scriu aici pentru ca stiu de ani de zile ca TPU este o comunitate mare si prin furnizarea adresei de IMEI, poate cumva o sa fie recuperat unul dintre telefoane si in plus poate cauta cineva pe viitor IMEI-ul si o sa apara in motorul de cautare.
Model Samsung Galaxy S23+ black IMEI 354709482427380 la 2-3 ore dupa furt, mai exact in data de 11.06 l-am depistat prin aplicatia Find My Device la Adresa Bucuresti, SOS Mihai Bravu NR 57-65 BL C19 sector 2. Am cautat pe google si culmea inainte a fost un service gsm la care erau comentarii negative despre faptul ca au telefoane furate. Am fost la adresa si am observat ca este un spatiu de inchiriat inchis de ceva timp, iar prin spate este intrarea in bloc. Sunt camere de supraveghere peste tot. Celalalt telefon era un Samsung A13 nu aveam cod pin si nu cred ca mai este vreo sansa, in schimb la S23+ aveam amprenta si absolut tot. Daca totusi exista vreo posibilitate sau vreo sansa sa fie gasit ofer recompensa. Toate cele bune!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Telefoanele pot fi urmarite numai de compania telefonica la care ai abonament si NUMAI daca aveai platit un serviciu special de GPS si urmarire.
Ce poti face este sa suni imediat la compania telefonica sa le dai seria si numarul telefonului si ei sa le blocheze, ca telefoanele sa nu mai poata fi activate si revandute de hoti.

| alexalex9494 explică (pentru Violleta2022):

Buna ziua, multumesc de raspuns. Am luat legatura cu Orange si mi-au spus ca nu au cum sa ma ajute. Raspunsul a fost: Inteleg, insa in caz de furt al telefonului este necesar sa luati legatura cu organele de politie. Noi, nu avem posibilitatea de a va ajuta in acest sens. Daca as fi putut sa va ajut, as fi facut-o cu mare drag

| Violleta2022 a răspuns (pentru alexalex9494):

Din pacate, pentru ca nu ai avut activat si platit un serviciu de urmarire, cei de la Orange nu te pot ajuta.
Ramai la mana Politiei si astepti pana-i prind, dar daca cumva afli cine sunt cei care te-au talharit, poti merge sa-i raportezi Politiei, dar in nici un caz nu te duci la ei, ca nu merita sa platesti cu viata, sau cu maini ori picioare rupte, pentru 2 telefoane.

| relian a răspuns:

Uita de telefoane si de bani, pe viitor fii mai atent.In RO nici o sansa sa mai recuperezi ceva, doar e tara nimanui acolo laughing tara tuturor posibilitatilor, si unde banu vorbeste nu legea.

| Furnicuta000 a răspuns:

Sper sa gasesti hotii.
Ii cunosteai? Cum s-a intamplat mai exact furtul?

| 1234568807 a răspuns:

Multumesc, cele bune si sanatate