| Kys2000 a întrebat:

Stie cineva niste setări pentru Samsung pentru camera? Am s23 si se vede ca naiba

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu poti face nimic pentru asta.
Foloseste Modul de noapte si cam atat.

Nu conteaza ca ai Samsung, Xiaomi, Motorola.
Cand ai senzor de 1/1.56", e mic, atata poate.
1 : 1.56" = 0.64" patrati.

Ultra are 1/1.3" si asta inseamna 1 : 1.3, adica 0.77" patrati.

MP nu conteaza aproape deloc, cata vreme sunt peste 10.
CA sunt 12, ca sunt 100, nu influenteaza mult calitatea pozei.
Insa marimea fizica a senzorului, DA.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce anume te nemultumeste, sau ce inseamna "se vede ca naiba"

Contrast slab, zgomot de imagine, culori nesaturate, etc?

La ce alt telefon il raportezi? Modelele Ultra au cu totul alta camera, nu poti spera sa faci poze precum cu un Ultra.

TIPP: doar camera principala, cea de 50MP are senzorul cat de cat mare (1/1.56"),
celelalte camere nu fac poze atat de detaliate.
Deci daca se poate, ramai la cea principala.

Ai activat modul HDR, pentru a extinde contrastul?

si Scene Optimiser
https://www.youtube.com/watch?v=sB1oa5oOc04

In rest nu ai nimic de setat, doar de ales.
De exemplu daca faci poze in conditii de lumina scazuta, selecteaza modul de noapte, si vezi daca te ajuta.

Daca obtii zgomot, ori treci pe modul Pro si maresti putin valoarea ISO,
ori cauti sa maresti lumina din mediul ambiental (pozitionezi subiectul fotografiei in asa fel incat lumina sa bata pe fata lui, sau mai exact, usor din lateral stanga sau dreapta).
Pentru ca obiectivul nu poate mai mult.

Deasemenea, foloseste formatul RAW pentru imagini.
Ca sa ai mana libera la editare pe urma.

| Kys2000 explică (pentru NLS):

Noaptea sau cand e putin intuneric se vede foarte blurat

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si nu trece pe lentila Telefoto (70mm),
pe ea se va vedea noaptea mai "zoom"-at (apropiat, marit), dar mai rau.