| fuckThisLife a întrebat:

A facut cineva de aici spiritism? vreau si eu sa stiu ce si cum... dar va rog sa fiti expliciti, si nu mai spuneti ca sunt o nebuna sau ca imi lipseste cevalaughing...sunt doar curioasabatting eyelashes

4 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Thiiii daca iti iese imi zicilaughing visu meu, sa lupt cu o fantoma sau un strigoilaughing sa il strang de gat sa-i zic "revino la viataaaa"laughing
Nu esti nebuna, e mitjo sa incerci asa ceva, si daca ai probleme ma chemi, abia astept sa vad vreo fantomabig grin

| AnemonaP a răspuns:

Intr-un spital de boli nervoase s-a facut un studiu si 70% din cei ce au ajuns acolo facusera spiritism. Asta pentru ca a face spiritism poate insemna sa fi de acord sa dai din energia ta nervoasa spiriteklor si sa ramai cu foarte putin. Crestinismul si ortodoxia invata pe oameni sa stea departe de asa ceva. Cararea Imparatiei de Arsenie Boca are un capitol despre spiritism. Fereste-te.
http://www.scribd.com/doc/638169/Cararea-I...r-Arsenie-Boca-
Metode de spiritism sunt: acesta cu masa ouija, pendulismul, cu cheia si biblia, iar unele persoane mai deschise si dezvoltate din punct de vedere spiritual pot comunica cu ele pur si simplu cu "vocea mintii" (dar asta se intampla mai rar). Spiritism nu pot practica toti, nu ma intreba de ce dar stiu ca nu pot! Am mai auzit destule persoane care au incercat si nici un rezultat, si cunosc persoane ce "au facut pe ei" de la prima sedinta! Adevarul e ca te cam joci cu focul. Este periculos si nu recomand, cel putin nu fara un studiu teoretic foarte amanuntit in ceea ce priveste aceasta arta a spiritismului. Trebuie sa te intiezi in practicile divinatorii, sa cunosti demonologia si bineinteles ritualurile de protectie. Nu e o joaca de copii, si asa ceva nu inveti peste noapte. Dar eu zic de ce sa te legi la cap daca nu te doare? Asa ca stai cuminte in bancuta ta si nu fa ceva nesabuit doar pentru ca te plictisesti
Fii inteligent si dezvoltat "spiritual", asa cum spunea user-ul anput putin mai sus si apuca-te de citit carti care-ti vor lumina fiinta interioara. Vei gasi in Biblie ce face Dumnezeu celor ce consulta "spiritele mortilor". E un pacat teribil. De ce? Este hula impotriva Duhului Sfant aceasta consultare a demonilor si partasia cu ei. "De aceea va spun : orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; dar hula impotriva Duhului Sfant nu va fi iertata oamenilor.
Oricui va vorbi impotriva Fiului Omului, îi va fi iertat; dar oricui va vorbi impotriva Duhului Sfant, nu îi va fi iertat, nici in veacul acesta, nici in cel viitor."Matei 12, 31-32
Asa spune spiritismul, ca vorbesti cu spiritele mortilor...,nu prietene, nu vorbesti cu nici un spirit al nici unui mort, vorbesti cu un drac negru, care ii poate imita vocea perfect si stie absolut tot despre viata lui. Si care daca ar putea si ar fi posibil, si-ar rupe ambele maini si ambele picioare doar sa te stie nemantuit. Sufletele celor morti sunt adormite pana la trezirea lor, la Judecata de Apoi. Nu pune mana pe gunoaie si nu arunca banii pe maculatura. Vrei tu neaparat sa cunosti puterile unor demoni pe pielea ta, asa.nemijlocit si de buna-voie,nesilit de nimeni? Nimic pe pamantul si in viata asta nu poate lua controlul asupra sortii tale,decat daca ii dai tu voie. Roaga-te Domnului Iisus,Mantuitorul lumii, sa-ti dea întelepciune si roaga-te, roaga-te, roaga-te! "Ca un stalp de foc ce se ridica pana la cer,asa este Vasile in fata Mea"... iata ce spune Dumnezeu despre cel mai mare exorcist care a trait vreodata, si totodata unul din cei trei Sfinti Parinti ai Bisericii Ortodoxe. Daca vrei literatura, aici o gasesti, la Sfantul Ioan Gura de Aur, Sfantul Vasile cel Mare,Sfantul Grigorie Teologul.
Mie mi-ar fi si frica sa fac asa ceva, adica poate as incerca, dar daca reusesc, cred ca pic pe jos =)) sa vad un demon sau asa ceva. E si pacat si se poate intampla si alte lucruri;)

| Ionutznutzy a răspuns:

Lasa spiritele sa se odihneasca ca destul au fost chinuite de basescu si ceausescu. Eu nu cred in asa ceva insa nu e bine sa te joci cu ce nu intelegi. Gaseste alta ocupatie.mai normala

| Alleychan a răspuns:

Doamne, terminati cu prostiile astea, eu nu as mai face tampenii din astea nici moarta, dupa jocurile din copilarie pe care acum le regret. Mai bine fa altceva...