| anonim_4396 a întrebat:

A venit vremea superba... si ma tot gandesc cu un prieten ce am putea face interesant in weekend ce urmeaza. suntem din cluj. am zis sa ne urcam pe tren sa mergem la Iasi ca tot nu am vazut nici unul orasul... dar e 8 ore... si nu stiu daca are rost. ce ar fi interesant de facut, sa merite mers? thinking

3 răspunsuri:
| loredanarotariu a răspuns:

Sunt multe lucruri interesate pe care le-ai putea face in orasul Iasi, insa este foarte important ce intelegi tu prin "interesant de facut" intr-o excursie.
Daca esti o persoana religioasa vei fi foarte multumit de vizita in orasul Iasi - ma refer la Catedrala mitropolitanta din centrul orasului, la Manastirea Cetatuia, Manastirea Trei Ierarhic si altele multe - moldovenii sunt oameni religiosi.
Daca nu, avem parcuri - Gradina Botanica, Parcul Copou.
Avem Palatul Culturii, avem muzee, avem teatre.
Ca vizitator consider ca partea interesanta este in principal cea culturala.

April
| April a răspuns:

Vino la Iasi in iunie cand teii infloresc si dau farmec orasului.Bineinteles ca poti veni oricand insa.De vazut sunt foarte multe lucruri.Am sa fac pe gazda si am sa-ti spun cateva.Vei vedea Universitatea "Al.I.CUZA,"cea mai veche din tara; vis-a vis se aflaCasa Pogor unde se tineau sedintele Junimii, apoi, tot in dealul Copoului se afla parcul cu acelasi nume si in care se afla batranul tei al lui Eminescu flancat de statuia poetului, si de obeliscul cu lei, creat dupa planurile lui Gheorghe Asachi.Coborand pe strada ce poarta numele lui Stefan cel Mare ajungi la Palatul Culturii construit pe locul vechiului palat domnesc iar langa el Biserica Sf.Neculai domnesc in care s-a cununat domnitorul Alexandru Lapusneanul cu domnita Ruxanda, fiica lui Petru Rares, precum si o veche cladire numita Casa Dosoftei acum muzeu al primelor tiparnite.Vei vedea de asemenea ctitoria lui Vasile Lupu, manastirea-bijuterie Trei Ierarhi, Bojdeuca lui Ion Creanga si alte monumente care fac din aceasta urbe unul dintre cele mai fermecatoare orase ale tarii...Vino,te asigur ca nu vei regreta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plecati de vineri dupa masa si aveti ce vedea la Iasi, este un oras foarte frumos. Tin minte ca sint cativa tineri pe TPU care sunt din Iasi. Sa facem un apel!