| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva momente niste maghiari imbracati in costumul traditional loveau din biciuri in intersectie si au continuat si in altele. semnifica ceva? daca da, imi puteti spune daca stiti?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Imi imaginez ca actiunea lor se inscrie intr-o traditie universala.La cumpana dintre ani oamenii produc zgomote pentru a alunga spiritele rele.Despre acestea se crede ca sunt mai prezente in intersectii.De altfel, rascrucea de drumuri este incarcata de simboluri in folclorul multor popoare.Biciul pe care l-ai auzit este echivalentul harapnicului din Plugusorul romanesc. Obtinerea unor pocnete
puternice din bici este o performanta si un prilej de competitie intre flacai.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare formă de viaţă se manifestă într-un fel anume. Ungurii, ca ungurii, ce să mai zici...