cristacheceliute
| cristacheceliute a întrebat:

Acum cativa ani (destui big grin ) am vazut pe ProTV un film: asemeni unui jurnal de calatorie, cu un iz usor de documentar, cu niste surferi care au calatorit prin lume pentru a vizita locurile ideale pentru surfing, au plecat din California, din ce tin minte au trecut si pe undeva pe langa Oceanul Indian, niste insule tropicale pe langa Australia parca, unde au intalnit niste surferi care se stabilisera acolo, cu tot cu familii, pe un petic de paradis tropical. A fost superb, imi amintesc cand si cand de film, l-am vazut noaptea in reluare fiind pe sfert adormit dar n-am idee cum se numeste. Oare stie cineva de aici?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Eu mi-l aduc aminte, adică îmi amintesc nişte crâmpeie absolut fantastice cu ceea ce numesc ei "blue room" dar nu ştiu sigur dacă era The Endless Summer 2(1994), continuarea unui documentar despre surf făcut prin anii ´60. Oricum altceva în genul ăsta ar mai fi Riding Giants(2004) şi Step into Liquid(2003).

5 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

Nu e vorba de un film de fictiune ci mai degraba un jurnal de calatorie, sa zicem similar cu "Long way round" cu Ewan McGregor, doar ca nu cu motociclete ci in cautarea paradisului pentru surfing. Si daca tin minte corect personajele principale erau chiar cativa surferi, nu actori celebri. Posibil ca filmul chiar sa fie un documentar 100% dar n-am vrut sa speculez, am intalnit doar o data filmul si e superb, ceva ce merita vazut mai degraba si iti ramane mai bine lipit pe retina decat un film de buget de la hollywood.

cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

Recunostinta vesnica! big grin Daca reusesc sa le vad imi dau seama, ar putea fi The Endless Summer 2, oricum e un punct de pornire, cel putin am aflat de Realsurf si Bruce Brown, sunt clar pe drumul cel bun! big grin Multumesc! Raman dator!

| gloria a răspuns:

Pai era un film cu surferi insa nu erau in familie ci in gascasadPoint Break cu Keanu Reeves si Patrick Swayze dar cred ca tu te referi la altul despre care nu stiusad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filmul se numeste "The beach", iar actiunea se petrece intr-un peisaj extraordinar, prin Thailanda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun, filmul este cu Leonardo di Caprio.