| anonim_4396 a întrebat:

Acum cativa ani scriam poezii ca sa ma detensionez, dar, pe parcurs, mi-am pierdut inspiratia... ce sa fac sa regasesc pasiunea de a scrie?

Răspuns Câştigător
| Daniel TM a răspuns:

Acum cativa ani erai altfel, gandeai altfel, aveai alte asteptari de la viata, visai la alte lucruri, daca nu mai merge cu poeziile incearca cu altceva, de exemplu poate iti place fotografiezi diverse peisaje si sa-ti faci albume faine, sau poti sa incerci sa asculti un anumit gen de muzica sa te relaxezi, de exemplu ai putea asculta ceva instrumental.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa intri pe siteul www.poezie.ro
Vei gasi acolo numerosi pasionati ai scrisului, de varste, pregatiri si valori diferite.

| Xulescu_6752 a răspuns:

Incearca sa te relaxezi, sa mergi in zone placute, care te inspira, cum ar fi in natura, in timp ce asculti ciripitul pasarilor sau suieratul apei curgatoare. Incearca sa faci ceea ce faceai si inainte, cand aveai insipatie. Detensioneaza-te! Succes!

| mami a răspuns:

Iesi in natura, nu trece nepasator pe linga frunzele firave de iarba, florile cele mai gingase, mamarutzele -insectele toate, admira forma norilor si asculta-ti inima

| J7anine a răspuns:

Sa suferi?! inteleg ca acum nu mai esti tensionata... si e rau?! happy

eileen
| eileen a răspuns:

De obicei pasiunea o regasesti cand crezi puternic in ceva, in cineva, intr-un concept, idee... cerceteaza, citeste, viziteaza.

Janina
| Janina a răspuns:

Eu am inceput sa scriu acum 5 ani cand mi-a murit un prieten, erau triste.
am avut o perioada cand nu am mai scris nimic, deoarece a decedat doamna care ma ajuta sa imi cizelez poeziile, apoi a murit si poetul Romulus Cojocaru, care ma asculta, imi dadea sfaturi...si am ramas asa singura si intr-o pana de idei.
de ceva vreme am inceput iar sa scriu...scriu ceea ce vad... natura, zambete happy etc
o sa vina si vremea cand o sa ai ce sa scrii, asteapta ca inima ta sa se deschida spre ceva happy

mira
| mira a răspuns:

Ca sa-ti revii scrie int-un jurnal personal si incredinteaza-i cu sinceritate gandurile tale intime.Pe linia acelorasi preocupari citeste multa poezie care sa te sensibilizeze.Inspiratia poate reveni sau poate pleca pentu totdeauna. A spune ca vrei sa fii poet nu este acelasi lucru cu a declara ca doresti sa fii contabil.Este nevoie de vocatie, de multa cultura literara si filosofica. Te sfatuiesc sa cultivi pentru inceput o forma aparent usoara de poezie, cum ar fi poemul intr-un vers sau haiku-ul.Vei verifica astfel daca ai simtul metaforei.Succes.Mira

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut: trebuie sa citesti multa poezie si proza, lectura placuta si apoi spor la scris!

| Bianca26bb a răspuns:

Daca ai intr-adevar talent, o sa-ti vina in orice moment inspiratia. Poti sa mergi in diferite locuri, cum ar fi o padurewinking