| sweetlollypop a întrebat:

Ai la dispozitie 9 bile identice din care una cantareste mai putin decat celelalte.Cum vei proceda pentru a o recunoaste folosind o balanta fara sa utilizezi mase marcate si efectuand cel mult 2 masurari? Funda:*

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imparti bilele in 3 grupe de cate 3 bile. La prima cantarire pui cate trei bile pe fiecare taler si pot fi 2 ipoteze: 1.Bila mai usoara se gaseste pe un taler. 2.Bila mai usoara nu se gaseste printre cele 6 bile.
Daca bila se regaseste printre cele de la prima cantarire atunci pui pe balanta cate una dintre cele trei cu bila mai usoara. Daca balanta este in echilibru atunci bila ramasa este mai usoara iar daca nu este in echilibru atunci bila de pe talerul ridicat este mai usoara.
In ipoteza 2 faci a doua cantarire cu cele trei bile care nu au fost puse la prima si este la fel ca mai sus. Numai bine!

3 răspunsuri:
| freakazoid a răspuns:

Faci 3 grupuri a cate 3 bile. Prima cantarire pui pe cantar grupul 1 cu grupul 2, daca sunt egale inseamna ca bila mai usoara se afla in grupul 3. A-2-a cantarire: se compara bilele 1 si 2 din grupul 3, daca si acestea sunt egale inseamna ca bila 3 din grupul 3 este bila mai usoara! smug

| Grimmjow a răspuns:

Pai mai sunt identice daca una cantareste mai putin?

| sweetlollypop explică (pentru Grimmjow):

Citeste mai cu atentie textul spune ca sunt identice ca si forma nu ca si dimensiuniwinking