| ii a întrebat:

Am 3 la istoriehee hee
Cum sa ii zic mamei oare? Inainte sa afle de la altcinevawinking?

15 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

Eu atunci când o "fac lată", şi maicămea află, într-un final, de notă, ii spun ceva în genul..."CUM?! Nu mai ştii când ţi-am zis de nota aia?" laughing), dar nu recomand.
Pur şi simplu îi spui că s-a întâmplat o dată, nu se va repeta, s-a întâmplat să nu reuşeşti să te pregăteşti (eventual ai avut şi o migrenă majoră), şi o rogi să nu fie supărată, promiţând că te vei revanşa.
Nu e mare scofală, o să vezi mai încolo. happy
O seară faină!

| stiiix a răspuns:

Cel mai bine e sa fii sincera cu ea, sa-i spui motivele pentru care ai luat nota resctiva, nu sa inventezi tot felul de motive aberante.
Daca o sa afle ca ai mintit-o o sa-si piarda increderea in tine.
Asa ca stii ce ai de facut!
Stii tu, greseala recunoscuta e pe jumatate iertata! happy

| CybeRAthlete a răspuns:

Era bancul ala cu "mama, mai sti cand miai zis ca ai avut 3 la istorie? ei bine, istoria se repeta" tongue
pur si simplu zi si spune-i ca vei indrepta nota. asa a fost sa fie, tea prins cu garda jos si tea taxat.
bafta

| PandaGirl a răspuns:

Nu esti elev daca nu mai ai si o nota mica.Trebuie sa ii spui inainte sa afle de la alcineva.Greseala recunoscuta este pe jumatate iertata.happySpune-i exact cum s-a intamplat.Este mama ta. Te iubeste si iti vrea doar binele.Nu cred ca exista un parinte care sa nu isi iubeasca copilul si sa nu vrea sa ce e mai bun pentru el.Cred ca te va intelege. POate iti va tine putina morala, dar sunt sigura ca iti vei indrepta tu nota cumva.

Deci spune-i totul!
Succes!

| heise a răspuns:

Trebuie sa o gasesti intr-o toana mai buna.
Trebuie ca tu sa fii curajoasa si sa te gandesti ca nu e sfarsitul lumi daca afla. Ii spui, cand sunteti singure sau cand e langa o persoana care ti-ar lua apararea si ii spui "Mama, am luat un 3 la istorie."
Nu te poti ascunde de ce iti este frica/teama.
Trebuie prima oara sa crezi in tine si sa gandesti pozitiv. O zi intreaga de relaxezi si incerci sa uiti. Apoi te duci si inspiri pe nas, expriri pe gura si nu stai sa te balbai, spui direct si astepti sa vezi ce se va intampla.
Multa bafta!

| BoierBibescu a răspuns:

laughing) tare am avut si eu note din astea. prinde-o si tu intr-un moment bun. cand nu e nervoasa.si explica-i si tu un motiv. care sa iti motiveze nota. : gen nu m-i-am invatat. am invatat la alta materie care stiam ca o sa ma asculte si nu am mai invatat la istorie. si iak m=a ascultat proful si la asta. nu o sa iti faca nimica!

| Jeny1 a răspuns:

Mama am două vești, una bună și una rea. Cea rea este că am luat 3 la istorie. Cea bună este că sunt hotărâtă să iau 10. Mulțumesc că ești înțelegătoare cu mine! Succes!

| Lavy_5428 a răspuns:

Buna Iulia! Pai mama ta o sa afle odata si odata deci n-ai cum sa ii ascunzi. Incearca sa fii activa la ore si fa-ti temele. Dupa aia incearca sa-i zici dar in acelasi timp sa vada ca esti constienta de nota si sa vada ca vrei sa ti-o indrepti. Asta e singura modalitate dar numai sa nu-i ascunzi ca asa am facut si eu si a fost rau, rau. Succes! Funda?

| cristi_8689 a răspuns:

Eu mai demult cand luam nota mica, mergeam acasa, faceam casa luna
si aveam grija cand veneau ei sa ma prinda citind, si seara le spuneam de nota. Tinea de fiecare data.

| Tudami a răspuns:

Ce clasa esti? E bine sa fii sincera cu mama ta.pentru ca nu o sa mai aiba incredere in tine...Sa ii spui mama am ceva vorbi cu tine. da sa nu te superi.am luat 3 la istorie.Eu am o mama super...si ma intelege cand iau o nota mai slaba.adika 7crying

| keissy a răspuns:

Spune-i ca ai luat 3 la history, pentru. ca te-a deranjat cineva sau a venit profu/a nervoasa, dar inainte sa-i spui, fa-i un cadou dragut si spune-i ca ai 10 la altceva un pic mai greu

| Mata_3074 a răspuns:

Daca esti o eleva silitoare sigur ti-l va face 8.Stai inistita.
Daca nu, ii zici mamei tale tocmai cand nu e atenta, adica atunci cand face curat, mancare sau chestii d'astealaughing

Oricum...asta ewinkingNu trebuie sa-ti fie frica, pana la urma tot aflalaughing

| andrei995 a răspuns:

Mai iei o nota buna pe langa asta si apoi ii spui "mama azi am luat un 9 la nu stiu ce si un 3 la istorie si ai scapat", dar dupa iti iei mare cearta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spui cand este in toane bune.laughing "Am luat un 3 la istorie, din neatentie( sau ma rog cum ai luat tu 3 ) dar promit ca o sa iau o nota mare sa imi creasca media " Sper ca te-am ajutat. Eu asa ii spun mamei de notele mici.laughing

| PufiCiufi a răspuns:

Si eu am trecut prin asta... cand e in toane bune o iei deoparte si ii spui "mama am ceva sa iti spun despre care nu sunt nici eu foarte incantata si imi pare foarte rau am luat 3 la istorie iti promit ca o sa-mi repar nota si te rog sa nu te superi"