| rebekka11 a întrebat:

Am auzit ca exista o piatra semi-pretioasa care isi schimba culoarea cand persoana care o poarta, sea afla in pericol. Stie cineva cum se numeste acest cristal? Dau fundita

4 răspunsuri:
| deejayoo a răspuns:

Aveam si eu un inel asa laughing cand il puneai pe degetul une persoane culoarea se schimba in functie de emotia acestuia laughingce e interesant e ca am dat 7 lei pe el rolling on the floor)

| mixxjim a răspuns:

Ametistul - "Se spune ca daca un rau voitor face ceva impotriva purtatorului acestei pietre, ametistul isi schimba culoarea si avertizeaza asupra pericolului"
http://acvaria.com/ametist.php?p=cristale
la sectiunea "PROTEJEAZA"
Eu am purtat ametist mult timp, e drept ca uneori era aproape alb si alteori se facea mov inchis, cu variatii intre aceste nuante, dar n-am bagat de seama care sa fi fost pericolul "concret" de pe langa, in afara de faptul ca aveam in jur calculator, antene de satelit, antene de telefonie mobila, telefoane mobile si tot felul de dispozitive care sunt daunatoare prin radiatiilor lor. Oricum, este o piatra foarte frumoasa si eleganta, chiar daca n-o fi asa cum se spune :)

| rutanklan a răspuns:

The Blue Sword of the Elvish Rank from Rivendell. It changes colour when orcs are nearby!

| Leocerba a răspuns:

Se numeste "Piatra lui Sisif sub limba lui Demostene".