| nikolettta a întrebat:

Am de facut la fizica ceva si va rog mult sa ma ajutati:
la ce se folosesc motoarele termice(la ce si in ce domenii)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un motor termic, este o masina care transforma energia calorica (prin arderea combustibilului) in energie mecanica (prin furnizarea unei miscari de rotatie la ax).
Domenii de aplicare:
- propulsia autovehiculelor;
- antrenarea diverselor echipamente ce necesita o miscare de rotatie (generatoare de curent, compresoare etc.)

2 răspunsuri:
| AlexUtza3q a răspuns:

Nu stiusad

| Andy4991 a răspuns:

Buna! motoarele termice sunt cel mai des intalnite la autovehicule.
ele folosesc carburantul(benzina, motorina, etc) pe care il ard, creeaza astfel caldura, pe care o transforma in lucru mecanic. Sper ca ti-am fost de ajutorbig grin