| mirelgmm a întrebat:

Am inceput de ieri sa joc remy dar incep sa ma plictisesc de jocul clasic. ziceti-mi ceva tipuri de remy noibig grin
sa scrieti cum se joaca tongue dau fundawinking

1 răspuns:
| 4LeafCloves a răspuns:

Eu ma mai jucam in felul urmator cu placutele de rummy:
Le imprastiam pe toate pe masa cu fata in jos, le amestecam bine apoi dadeam cu zarul si ce numar imi pica la zar atatea placute luam de pe masa si le puneam pe tabla de rummy.
Odata dadeam eu cu zarul, odata partenerul de joc.
Apoi cand strangeam destule carti pe tabla ma hotaram cu ce culoare strangeam insiruirea de numere de la 1 la 13.
Si strangeam pe tabla de rummy 2 randuri de tablite de culori diferite de la 1 la 13. Cine strangea primul toate tablitele spunea stop joc si intorcea tabla.
Jocker-ul tine locul unui numar.
Daca imi pica mie tablite de culoare rosie si acestea ii trebuiau partenerului de joc, le dadeam la schimb.
Sper sa iti placa.