| SnicK a întrebat:

Am o fobie de animale, mai ales de caini, ma speriu tare de ei.
Cred ca se datoreaza unei traume de cand eram mic, cand eram la tara la bunica, pe drum(ulitza-regionalism) au trecut oile, in frunte cu cainii ciobanesti, ciobanu a zis sa fiu linistit ca nu imi face nimic, iar cainele m-a muscat de picior, mi-a facut o rana mai mica la picior, si de atunci mi-e frica...deci daca as merge pe drum, noaptea si mi-ar aparea din tufe intre un caine si un zombie, mai tare m-as speria de caine[SINCER].
Cum as putea sa rezolv?
Mi-e frica mai tare decat daca ma intalnesc cu un baiat "rau" pe drum.
Cum pot scapa?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

" Cui pe cui se scoate ", cel putin asa spune zicala. Cred ca-ti este utila mai ales in cazul acestei zoofibii iar solutia ar fi sa-ti iei un catelus pe care sa-l cresti!

| G a răspuns:

Incearca sa te imprietenesti cu catelusii micuti si draguti. de exemplu incepi cu puii de pechinez sau de bichon. dupa aia cu un caine mic adolescent (cateva luni - 1 an), dupa aia cu un caine mic adult. apoi treci la puii de caine de talie medie, labrador sau cocker sa zicem, apoi caini de talie medie adulti, si treptat ajungi la aia mai "fiorosi". fiind obisnuit cu cainii mai mici o sa-ti fie mai putin frica de ei. intai acomodeaza-te cu cei blanzi, care nu sar la oameni, si dupa aia cu cei "rai".

| Aℓida a răspuns:

E in regula...toti avem temerile noastre! numai ca asta trebuie` s'o infrunti cu capu' sus si cu Dumnezeu inainte! ca sa scapi de aceasta teama trebuie sa infrunti multi caini[mai intai cu cineva, iar apoi singura]

| Winniee a răspuns:

ESti pisicaaaaastraight face
Si nu stiu:laughing
si sorry ca nu te-am ajutat dar chiar nu stiu

| al3xutza a răspuns:

Ar trebui sa te apropii de un caine, sa iti iei un caine ca animal de companie, cainii siunt cei mai buni pr ai omului dar probabil atunci cand te amuscat ti ai artat frica, in fata unui caine trebuie sa arati puternic, neinfrikt, nu ca o fetita plangand... incearca ce ti am zis eu si vezi ca va merge din proprie experientza. bafta. sper ca te am ajutat:X