| Florinaaaaaaaa a întrebat:

Am o rugamintee sad Va rog ajutati-ma!

___ ___ __
Determinati abc stiind ca abc+ab+c=138

Va rooooog. Vreau sa le inteleg mai bine straight face pentru clasa a 5-a mi se par grele...
Funda! si la toti dau voturi. happy

Răspuns Câştigător
| elysi a răspuns:

Pai poti usor sa iti dai seama ca a=1 pentru ca 200 si cv + inca cv nu poate sa iti dea 138.
Inlocuiesti si scrii abc ca 100*a+10*b+c si ab ca 10*a+b. Deci 110 + 11*b + c=138 => 11*b + c = 28 => b poate fi numai 2 pentru ca daca ar fi 1 c ar depasi 9 si nu are voie pentru ca e un nr de o singura cifra.
b=2 -> c=28-22=6

| Florinaaaaaaaa explică (pentru elysi):

Multumesc mult, chiar m-ai ajutat.
si daca nu te superi... m-ai mai putea ajuta la o problema asemanatoare? happy am sa o postez imediat! :* apropo... funda pentru tine big hug

| elysi a răspuns (pentru Florinaaaaaaaa):

Da, sigurwinking

| Florinaaaaaaaa explică (pentru elysi):

Multumesc happy am postat problema :*

6 răspunsuri:
| elysi a răspuns:

Abc si ab sunt cu bara deasupra? Adica sunt numere cu trei si doua cifre sau e a*b*c si a*b?

| Florinaaaaaaaa explică (pentru elysi):

Da,abc si ab sunt cu bara deasupra happy c nu este :d

| artagonlord a răspuns:

Descompunel in baza 10