| lovegirl15 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutorul vostru la o problema la matematica.Stiu ca nu e bine sa-mi rezolve altcineva tema, dar chiar nu stiu cum sa o rezolva.
Asta e textul problemei:
ABCD e dreptunghi.Triunghiurile EAB si FBC sunt dreptunghice isoscele; AE=4 cm, BF= 2 cm
Se cere:
a)completati figura cu segmentul AC
b)determinati aria patrulaterului AEFC
c)determinati aria triunghiului ACD
d)Aratati ca DC supra Ad minus EF supra AE plus CF= 1
Daca vreti sa ma ajutati, va raman recunoascatoare, daca nu, nu mai comentati mai bine.Nu vreau comentarii gen:,, Fa-ti singura tema" sau mai stiu eu ce.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| dentartes a răspuns:

Lasa-mi un id de mess daca vrei sa te ajut ca asa e cam mult de scris. si iti trimit si poza cu figura happy

4 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Nu se fac temele pe TPU. Oare a cata oara am spus asta?
Administratorul site-ului iti poate sanctiona contul pentru punerea temelor pe site.
Ia si tu o foaie, un creion, cartea de mate si foloseste neuronii pentru a rezolva problema.

| Graphee a răspuns:

Http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Nu ai voie să postezi întrebări care au legătură cu rezolvarea temei. Să nu mai postezi întrebări de genul acesta/alte genuri.

Numai bine.

| AndradaNicoletaRaluca a răspuns:

Iti faci tema? in vacanta?raised eyebrows

| lovegirl15 explică:

Kryssy,nu vreau sa fiu nepoliticoasa, dar nu ti-am cerut parerea.Pastreaza-ti opiniile pentru tine, pe mine nu ma intereseaza.Cred ca atunci cand am postat intrebarea,am fost clara:Cine vrea sa ma ajute,bine,cine nu,sa nu comenteze.N-am nimic cu tine.
Iar IngerDe Cartier...Da, imi fac tema in vacanta. Poate ti se pare stupid, dar la anul sunt clasa a-8-a si vreau sa ma pregatesc din timp pentru examene, nu ca altii care au luat acest an notele pe care l-au luat.