| anonim_4396 a întrebat:

Am unghiile mici. Ce as putea sa fac ca sa imi creasca? Funda cine rasp cel imi bine!

3 răspunsuri:
| JustInCase_1628 a răspuns:

Ca metode naturale: sa consumi alimente bogate in calciu si magneziu, poti sa incerci cu ulei de masline in care adaugi vitamina A uleioasa si faci bai calde la ungii in fiecare seara, foloseste lac de unghii cu vitamine, foloseste dizolvant fara acetona cand iti stergi unghiile.
Cea mai usoara metoda este sa iti protejezi unghiile naturale cu un strat de gel UV.
Pa, Pa

| TheSundărSitaara a răspuns:

Unghiile noastre pot avea de suferit daca avem o alimentatie nesanatoasa. Acestea trebuie ingrijite pentru a-si mentine frumusetea, iar regimul alimentar pe care il urmam isi poate pune amprenta asupra sanatatii unghiilor noastre.
Vitamina A se gaseste in legumele galbene sau portocalii (morcovi, dovleac, pepene galben, cartofi dulci etc.), in legumele verzi (broccoli, spanac) sau in produse de origine animala (ficat, unt, lapte si oua). Lipsa vitaminei A face ca unghiile tale sa se rupa foarte usor, sa-si piarda stralucirea naturala si sa creasca greu.
Complexul de vitamine B ajuta, de asemenea, la dezvoltarea unor unghii frumoase si sanatoase. Aceste vitamine se pot procura din diverse alimente precum banane, cartofi, ficat sau ton.
Vitamina C ajuta unghiile sa isi mentina aspectul sanatos si sa nu devina casante. Aceasta vitamina se gaseste in cantitati mari in citrice (portocale, lamai etc.).
Vitamina D si Vitamina E sunt si ele foarte importante pentru unghii. Vitamina D se poate obtine in mod natural prin expunerea la soare mai ales dimineata, dar si din anumite alimente precum: branza, ficat, somon si oua. Vitamina E se gaseste in legumele cu frunze (salata, spanac, varza) si in uleiul vegetal.
Calciul, care se regaseste din abundenta in lapte si branza, ajuta unghiile sa fie mai puternice si previne "uscarea" acestora. Alte substante benefice pentru frumusetea unghiilor sunt acizii omega-3, fierul, zincul si sulful.
In concluzie, nu uita sa mentii o dieta echilibrata care sa contina cat mai multe vitamine si minerale daca iti doresti sa ai unghii frumoase si sanatoase.

| danieldan123 a răspuns:

Uleiul de ricid te ajuta in cresterea unghiilor si a parului iar pentru unchii poti sa pui o picatura de ulei de ricid pe un betisor de urechi succes