| my99heart a întrebat:

Am vazut pe net ca rotile (la role) din plastic PU sunt mai bune ca siliconul.
Este adevarat sau mai bun e siliconul?

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut, depinde PT CE folosesti rolele.
Pt mersul de agrement cele de silicon sunt excelente.
Pt sarituri, "figuri" pe banci si alte "trambuline" cele de PU
Eu am niste roti de silicon care, pentru ca nu merg decat vara si am grija de "device-uri", ma tin bine-mersi de 6 ani (acum ar trebui sa le schimb. rulmentii)- rotile n-au nici pe dracu' iar eu am - in momentul asta- aproape 80 de kile big grin
Ok, idealul meu pentru mers in oras ar fi totusi rotile pentru teren accidentat, care seamana cu rotile de bicicleta in miniatura si nu ti se blocheaza la crengute si pietre mai mari...

5 răspunsuri:
| my99heart explică:

Uitati de pe site-ul http://www.askmen.ro/......a9128.html
Este bine sa te asiguri ca rotile rolelor sunt cel putin din silicon, rolele mai performante au rotile facute dintr-un plastic special (o sa-l gasesti probabil sub descrierea `plastic PU`).

| Agenta004 a răspuns:

Este mai bun siliconul. Pentru ca nu face nici zgomot si nu se toceste asa repede.

| bogdy2013 a răspuns:

Si eu am role cu roti din silicon si sunt mai bune din silicon pentru ca sunt mai rezistente si mai elastice...Te sfatuiesc sa iei siliconul! Funda?

| IonY1713 a răspuns:

Siliconul este mai bun. Eu am role cu roti din silicon si sunt foarte bune le am de 2 ani. Am avut si cu roti din plastic, dupa o luna mi s-au tocit si mi se blocau... funda?big grin

| cataseff a răspuns:

Cele din silicon sunt mai bune! Se simte mai bine la picioare cand mergi, absoarbe mai bine socul la micile gropi din asfalt! De asemenea sunt si mai silentioase decat cele de plastichappy

Sper ca ti-am fost de ajutor!