| HippieGirl27 a întrebat:

As vrea sa aflu cat mai multe despre stilul hipiot, dau funda daca imi scrieti intr-un comentariu chestii interesante sau vreun link despre asta!

2 răspunsuri:
| lucia123 a răspuns:

Pai uite ce stiu eu O scurtă introducere ar fi că subcultura hippie a luat naştere în SUA la începutul aniilor 1960. Mişcarea hippie a fost atât o mişcare politică cât şi culturală, mai bine zis o mişcare de protest a tinerilor împotriva societăţii materialiste occidentale. Aceşti tineri moşteniseră atitudinea nonconformistă a generaţiei "beat", construind cu timpul comunităţi proprii, ascultau rock psihadelic şi erau adepţi ai revoluţiei sexuale, folosind de asemenea si droguri precum haşiş si LSD.
Însă, dacă vrem să vorbim cu adevărat despre o generaţie hippie trebuie să ne întoarcem in anii 40, unde găsim o lume ce a văzut două războaie în 30 de ani şi o stare de depresie ce a dominat întreg mapamondul. În acel moment a început o revoltă împotriva valorilor sociale.
La baza acestei mişcări a stat poetul american Allen Ginsberg, folosind cuvântul drept armă pentru a exprima frustrarea, protestele sale condamnau întreaga societate. Ulterior poezia s-a transformat în muzică de aici venind şi definiţia "The Beats", o referire la "The Beat Generation".
În anii 50, mişcarea a crescut simţitor începând să se deschidă cafenele unde oamenii puteau să se întâlnească pentru a-şi exprima părerile. Chiar şi azi există locuri special amenajate pentru astfel de adunări, acestea refuzând normalitatea definită de societate.
Ulterior, această mişcare s-a transformat în ce cunoaştem azi drept mişcarea hippie. Ei au dus acest fenomen în afara cafenelelor şi direct în campusurile universitare. Oameni ce luptau împotriva rasismului, sărăciei şi lipsa drepturilor femeilor. Mulţi au fost arestaţi la acea vreme însă mişcarea a capătat teren în fiecare stat american.
Doi factori au dus însă la o adevărată explozie socială: muzica şi războiul din Vietnam. Din ce în ce mai mulţi tineri erau trimişi în Vietnam. Studenţi au murit în timpul unei confruntări cu Garda Naţională în statul Kent şi Jackson. Era un război considerat drept nefondat.bla bla bla pe scurt sunt niste drogati nespalati care asculta muzica naspa sunt un fel de emo ai generatiilor trecute