| ForbiddenLove a întrebat:

Astazi m-am gandit la fetele fitoase din scoala mea.Cand imi comenteza una ...asa din senin, ce ar trebui sa ii zic sau sa fac? Nu vreau sa am prietene fitoase dar nici sa fiu "calcata in picioare" de ele.

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Nu comenta la ele, şi nu te coborî la nivelul lor de inteligenţă. Că dai de petrol.laughing Pur şi simplu ignoră-le, pentru că asta le doare. Dacă te văd că te agiţi şi cauţi replici, le dai satisfacţie şi le deschizi o portiţă ca să mai încerce o dată. În momentul când ai tăcut o dată, de 2 ori, de 3 ori, le va trece cheful de glumiţe răsuflate, căci nu primesc nicio reacţie, şi îşi vor găsi altă ţintă.
În general în şcoală şi în licee mai ales sunt multe persoane dependente de atenţie, care caută afecţiune şi încep să se creadă grozave vorbind cu superioritate sau făcând comentaii de prost gust. Ignoră, e cea mai bună soluţie. Nu are rost să îţi pui mintea cu oamenii de calitate îndoielnică, nu te ajută cu nimic. Dimpotrivă.

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu trebuie sa le spui nimic.Treci mandra, demna si imperturbabila prin fata lor.

| Nicoleta a răspuns:

Iti zic eu ca atunci cand genul asta de fete vad ca nici nu le bagi in seama, le roade in interior ciuda ca nu le merge. Ele aabia asteapta ca tu sa te enervezi si sa le spui ceva.

Daca chiar vrei sa comentezi si tu, incearca sa le spuui ceva care sa le inchida gura, dar care sa nu jigneasca ( ma refer la injuraturi).
genul asta de fete se numesc "disperate dupa atentie". Asta e modul in care ele atrag atentia. Cu cat le bagi in seama mai mult, cu atat ele se simt mai bine si se considera"smechere" :-J
Lasa-le sa dea din clonţ ca nimeni nu o sa le placa vreodata. Poate doar la aparente, dar pe la spate nu.

| Nicoleta a răspuns:

Atunci cand comenteaza poti sa pui ( daca mai esti cu cineva langa tine) :
"Am auzit cumva ceva? aa cred ca mi s-a parut. oricum era ceva sau CINNEVA neimportant"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Replici cand cineva se ia de tine:Tu, te doare capu? apoi iti mai comenteaza ceva :du-te tu in biata ta. poate s-a stricat penitenciaru de la sighet de aia va trimis aici. mai comenteaza ceva...:duuuutiii hăăăăăi si apoi te lasa in pace... cel putin la mine functioneaza tongue fundizza?