| PupicelT a întrebat:

Baii am si eu niste intrebari...De ce zapada e alba si nu e roz sau verde? De ce stropii de ploaie n`au culoare? De ce cerul e albastru?

Răspuns Câştigător
| Teiu a răspuns:

Zapada e formata din nenumarate cristale microscopice de gheata. Cand un foton de lumina intra intr-un strat de zapada, trece printr-un cristal de gheata la suprafata, care ii schimba directia si il trimite spre alt cristal ce va face acelasi lucru. Practic, toate cristalele imprastie lumina in toate directiile, astfel incat aceasta este reflectata din stratul de zapada. Culoarea tuturor frecventelor spectrului vizual combinate in masura egala este alb. De asta vedem zapada alba. Pe masura ce lumina trece prin atmosfera culorile cu lungime de unda redusa sunt absorbite de moleculele de gaz. Lumina albastra absorbita este apoi radiata in directii diferite si se imprastie pe tot cerul. Vedem cerul albastru pentru ca lumina albastra din spectrul vizual se reflecta din atmosfera. Daca te-ai uitat vreodata la orizont, probabil ai vazut ca cerul obtine o culoare albicioasa, ***. Asta se intampla deoarece de la orizont pana la tine e o distanta prea mare si se pierde intensitatea luminii. si ploaia e transparenta pentru ca daca ar fi colorata, ne-ar pata hainele laughing

11 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

Daca zapada ar fi verde ar manca-o animalele si le-ar doare amigdalitele, daca stropii de ploaie ar avea culoare
- rosu -ar zice oamenii ca-i cola sau vin
-maronie -ar zice ca- bere
-portocalie -ar zice ca-i suc de portocale etc.
Toti ar merge cu gura in sus si s-ar intampla numai accidente.
Si asa sunt destui care merg cu nasul pe sus, cred ca vad cerul de alta culoare si-l miroase.

| pinguinuVerde a răspuns:

Băii ce bine că mă plictiseam. Rozu' pentru zăpadă e prea strident şi verde. e folosit. Cine ştie ne trezim că ne aleargă caprele cu zăpada verde laughing.
Păi stropii parcă curg de la un robinet care uneori are presiune, uneori nu, deci dacă plouă cu stropi maro sau albi. ori ne scârboşim ori zicem că ninge.
Ceru' e albastru pentru că deoarece fiindcă ...Nu ştiu'! O fi prea pudic să se arate altă culoare.
Ce face plictiseala din om, nu? o_O
Hai te-am lăsat. ciao! -_-

| ProjectJackpot a răspuns:

Get a break

| Tlbi a răspuns:

Trebuia sa rad, sau?

| Dudă a răspuns:

Have a kit cat!

| Alex a răspuns:

Numai Dumnezeu stie de ce. Nimeni nu stie.

| A_7901 a răspuns:

Zapada e alba pentru ca e apa cristalizata, stropii de ploaie n-au culoare pentru ca sunt din apa, iar cerul ete albastru din cauza stratului de Ozon. Altfel, probabil ar fi negru. S-ar vedea glaxia in toata frumusetea ei.

| PupicelT explică:

Baiii anonim, nu vreau sa ma duc la somn laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"baii"am si eu un raspuns pentru toate:
du-te la somn!winking

| Spark10 a răspuns:

Bai tu nu ai facut stiintele naturii?laughing

| IloveEmmy a răspuns:

Buna!
Totul e asa din cauza taaa;.rolling on the floor