| bannedMF a întrebat:

Bascis. Voi ce parere aveti? Mie imi pare nesimtit sa il treci pe nota. S-a intamplat asta astazi la un restaurant.

Singura lui munca a fost ca mi-a adus cocktail-urile cerute. Eu inteleg dpdv al chelnerului ca vrea bani in plus, da oricine dintre noi la job nu este platit extra pentru ca isi face treaba.

Cand a fost cineva la dristor spre ex si a dat bacsis oamenilor de acolo, sau la MC sau la KFC. Si discutabil au mai mult de lucru decat un chelner la restaurant.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, cei care lucreaza la restaurante au salarul doar un pic mai mare decat cel minim stabilit pe economie.
Bacsisul (fiscalizat) se imparte suplimentar intregului persomal angajat. Doar astfel sunt motivati sa lucreze acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal sa se treaca bacsisiul pe nota.
In orice tara occidentala este deja aceasta rubrica si este legal, nefiind vorba de nici o nesimtire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce nesimtit ca e pe nota? Se fiscalizeaza, ceea ce e corect. Si nu te obliga nimeni sa il platesti. Este optional. Nu vad motiv pentru revolta ta.

| gabicoo a răspuns:

Obrazul subțire cu cheltuială se ține! Cocktail la local de fițe ai vrut - bacșiș obligatoriu ai plătit. Ce să-ți fac.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Din experiența mea., mare majoritate a Cetațenilor Romăni sunt extrem de atenți cu banii și negeneroși,

| KovacsB a răspuns:

10% las oriunde, la MC sau KFC nu mananc niciodata, nu le pot numi restaurante.

| fluture156 a răspuns:

De obicei se lasă bacșiș 10% Din valoarea notei de plată.
Mai nou am văzut că îți scrie suma pe care trebuie să o plătești in functie de cât vrei sa lași în plus, 10%, 20%, 30%.

| SLexuS a răspuns (pentru fluture156):

Depinde, mai dese ori vezi 5% din valoarea notei de plata, 7% si 10%, 20% / 30% am mai vazut insa rar.

| ninuku a răspuns:

Tu de cand nu-ai mai iesit undeva, asta cu bacsisul pe nota de plata este de cativa ani, doar ca ospatarul trebuie sa te intrebe cat la suta din valoarea comenzi ii lasi bacsis.