| anonim_4396 a întrebat:

Am citit o carte numita Sobieski si Romanii si nu am inteles nimic.Mai exact despre ce era vorba?

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Era un rege sobietski al poloniei care a incercat sa cucereasca cetatea neamtului ...cu armata net superioara romanilor!
.au rezistat 5 zile, si in a 5-a zii s-au predat!
sobiesky s-a aratat milos.si i-a lasat sa plece... dand la fiecare ostean roman cate o moneda de aur, ca sa povesteasca ca au rezistat 5 zile in fata regelui poloniei!
uite. citeste aici :
http://www.scribd.com/doc/25821/Sobieski-si-romaniimomentele-subiectului

| Dlk_Cătă_1998 a răspuns (pentru Apache):

Cam despre asta e vorba si in carte (nici eu nu prea am inteles, am citit-o de 6 ori ).

| Fashion a răspuns:

Da, ai dreptate... nici eu nu intelesesem mare lucru si a trebui sa o recitesc de mai multe ori pana sa pricep ceva... Pe vremea cand aveam nevoie de rezumat nu erau de gasit pe net asa ca tu esti un copil norocos ca acum se gasesc pe net. Uite, eu am cautat si am gasit mai multe( ca sa intelegi mai bine) :http://www.scribd.com/doc/23428799/Sobieski-si-romanii-rezumat
http://www.referat.ro/referate/Sobieski_si_romanii_08a78.html( uite-te mai jos ca ai acolo rezumatul)

http://www.cartidownload.ro/Diverse/481863/Sobieski_si_romanii_rezumat
M-as bucura foarte mult daca te-am ajutat! Mult succes :*

| Cristina_4016 a răspuns:

Se relateaza o intamplare intre oastea poloneza a regelui Sobieski si strajerii romani din cetatea Neamtului.Armata poloneza obosita si infometata in trecere prin Molodva intalneste cetatea Neamtului care la vremea aceea pastra averile nobililor moldoveni si era pazita de 18 plaiesi.Regele Sobieski pentru a-si gadila orgoliul vrea sa cucereasca cetatea. Dupa nenumarate trataive intre solii armatei poloneze si plaiesi, incepe o lupta apriga intre cele 2 tabere fiecare luptand pentru ceea ce si-a propus.Iese in evidenta simplitatea celor care isi apara cetatea, persoane care sunt in inferioritate numerica si slab echipate fata de armata poloneza, care nu numai ca este numeroasa, dar este si mai bine echipata.
Dupa 4 zile de lupta, plaiesii de predau deoarece sunt in inferioritate si nu reusesc sa faca fata asaltului polonez.
Regele polonez s-a indurat la intervenia lui Iablonovski si i-a lasat pe plaiesi sa plece acasa la casele lor.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| lichtfusz a răspuns:

In drumul lor prin Moldova, dupa ce sufera multe pierderi, polonezii zaresc in departare cetatea Neamtu. Sobieski, regele polonezilor decide sa cucereasca cetatea, desi nu mai aveau decat tunuri de camp. In timp ce polonezii decid sa cucereasca cetatea, ea este pazita de numai 19 plaiesi, deoarece oastea romana se lupta impotriva turcilor, cu Cantemir in frunte. Polonezii trimit parlamentarul sa le prezinte o oferta plaiesilor de a preda cetatea pentru slobozirea lor. Ei refuza cu mandrie, iar atunci lupta incepe. Timp de 5 zile ei se lupta, 10 plaiesi mor iar multi ofiteri importanti si mai mult de jumatate din oastea poloneza mor. Din cauza ca plaiesii nu mai au munitii, nici meride, ei se predau, pentru a ramane liberi. Cand Sobieski vede ca 9 plaiesi au distrus atata oaste, se enerveaza atat de tare incat decide sa-i spanzure pe plaiesi. Iablonovski il calmeaza pe Sobieski care decide sa-i lase slobozi, dandu-le 50 de zloti la fiecare. Sobieski le spune sa plece mandri ca au tinut piept regelui de Polonia timp de 5 zile.