| monicaclaudia a întrebat:

am descoperit din greseala situl acesta, Toti Pentru Unu.
Eu ma intreb, citind multe intrebari, de ce multi nu folosesc Google.ro pentru a cauta raspunsul la intrebarile lor? nu ar rezolva mai repede?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a cauta ceva pe Google trebuie sa stii cat de cat ce cauti asa ca exista posibilitatea ca aici sa gasesti un raspuns mai bun. In plus, pe langa raspunsul in sine pot veni sfaturi, completari sau corectari. Unii pun intr-adevar intrebari care isi gasesc raspunsul repede pe Google.

28 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Poate ca unii dintre cei care apeleaza la acest site nu se descurca foarte bine pe Google, sau nu sunt siguri de ceea ce au gasit. In plus unii dintre cei care au pus intrebari au facut-o la inceput pentru a aduna bani pentru o cauza umanitara. Apoi au ramas invatati sa utilizeze acest site. Parerea altor oameni conteaza, uneori, cand ai nevoie de mai multe opinii. Pana la urma alegi una dintre solutii la care posibil sa te fi gandit si singur, dar faptul ca mai multi ti-au dat acelasi sfat iti intareste convingerea de a face acel lucru, sau a lua o anume hotarare.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Ba da..., doar ca nu poti afla chiar totul pe google! Cum ar fi de exemplu sfaturi despre evenimente de viata...

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Raspuns pentru administrator_tpu: eu consider util acest site pe care l-am descoperit intamplator acum cateva zile. Mi se pare folositor: aici ajuti si esti ajutat, aflii lucruri noi, te si amuzi de unele raspunsuri... E o noua posibilitate de a-ti petrece putin din timpul liber intr-un mod placut si repet eu, util. Felicitari pentru ideea infiintarii lui!

pupimik
| pupimik a răspuns:

De lene.
Probabil ai pentru scoala (pentru saptamana viitoare) de facut un proiect in care sa scrii despre o anumita chestie.Si nu ai chef sa intri pe vreo 4-5 site`uri sa cauti.Aici cauta altii pentru tine ...si iti zic esentialul.

pupimik
| pupimik a răspuns:

@administrator_tpu: pana acum nu am avut nevoie de ajutor. dar in cazul in care voi avea anumite nedumeriri... voi apela la ajutorul celor de pe TPU.Este un site util atat pentru cei care au intrebari(pentru ca intr-o oarecare masura primesc sfaturi folositoare), cat si pentru cei care le raspund( oferindu-le o modalitate de a-si alunga plictiseala si a ajuta in acelasi timp)

assiris
| assiris a răspuns:

Cred ca de lene si comoditate. Unele raspunsuri dupa cum s-a vazut sunt linkuri pe net. Mai putin unele raspunsuri speciale de suflet

| kh1ss a răspuns:

Din comoditate tongue

| monicaclaudia explică:

Hmm nu nu nu mam exprimat prea corect se pare nu am generalizat doar ca sunt multe intrebari ( si imi face placere si mie ca sa ajut daca pot ) doar ca multe intrebari (sunt prea urit de zis banale fara nici un sens sau chiar mai usor de gasit pe google cum ziceam mai sus )
fiind un site unde sa ne ajutam reciproc mi-ar placea sa ramana un site serios unde cineva sa stie ca poate gasit ajutorul care il cauta doar ca eu ziceam ca google e mai rapid "pentru unele intrebari "fara sa astepti )

| monicaclaudia explică:

Administrator_tpu daca situl asta e util sau nu. doar faptul ca mam unit la voi ar trebui sa raspunda la intrebare ta )) ei mai in gluma mai in serios da da cred ca nu strica niciodata o mana de ajutor stii cum se zice cit traieste omul invata si cum sa afli mai multe daca nu intrebind? si asteptind raspunsuri, sugestii, indrumari si de ce nu critiche( constructive pe cit se poate laughing

| monicaclaudia explică:

E ma refeream exclusiv la persoanele care pun intrebari de genul unde gasesc magazinul. muzica. ce inseamna etc. nu ma refeream la probleme de tip personal.)astertix09

| monicaclaudia explică:

Georgehari a răspuns: Există şi persoane care nu ştiu să caute eficient pe Google. Îţi trebuie cîteva cunoştinţe specializate ca să ştii ce să faci cu operatorii logici ca să ajungi la răspunsuri foarte relevante.

ei nu prea cred. unul care reuseste ca sa devina un user pe un site ca nu are habar ca sa foloseasca google. mi se pare o nebunie.

| monicaclaudia explică:

Ori eu ma exprim gresit ori trebuie sa fac o lista la tipul de intrebari care uni useri le pun sunt astea tipul de intrebari la care ma refer eu... odata pentru todeauna

| monicaclaudia explică:

Eh cum sa ma explic ca sa ma inteleaga lumea ( poate intr-un romaneste corect ati zice voi.)
eu am pus intrebarea asta deoarece in momentul in care eu am vazut multe "acum nu stau ca sa le caut ca sa le insiruiesc pe toate " intrebari la care cu un singur cuvint gaseai raspunsul dar cum am mai zis ma refer la intrebari banale ( si nu la altceva (departe de mine gindul ca google este 100% eficient daca ar fi fost eu nu as fi logata aici ce zici happy

carla
| carla a răspuns:

Pentru adminul TPU... mie imi place site-ul. Eu l-am descoperit pe un blog culinar. Mi-a placut foarte mult ideea de a ajuta oameni, ma refer la campania de Craciun, doar prin faptul ca pui o intrebare sau raspunzi cuiva care vrea un sfat sau un raspuns sincer sau amuzant. happy

| astertix09 a răspuns:

Am vazut intrebarea de mai sus şi vă spun că am găsit TPU folosind Google. Mă aştept ca prin TPU să găsesc un răspuns mai exact. Cunosc foarte bine să caut folosind Google sau alte motoare de căutare, pentru că Google nu indexează toate informaţiile necesare. De aceea TPU vine să completeze cu informaţii din experienţa oamenilor care s-au lovit cu probleme similare. Sper să fie ceva mai mult decât un blog. Softpedia e un forum în care găseşti foarte multe răspunsuri dar de multe ori se completează cu păreri pe lângă subiect.
Aici sperăm ca administratorii să poată aibă puterea de a filtra răspunsurile care au relevanţă.

| georgehari a răspuns:

Există şi persoane care nu ştiu să caute eficient pe Google. Îţi trebuie cîteva cunoştinţe specializate ca să ştii ce să faci cu operatorii logici ca să ajungi la răspunsuri foarte relevante.

În plus, sunt şi persoane mai în vîrstă, mai puţin familiarizate cu Internetul. Şi poate mai e şi curiozitatea: poţi afla ce-ţi răspund oameni adevăraţi la întrebări, nu doar un motor de căutare fără suflet.

| mariazet45 a răspuns:

Pt monica claudia si pentru administrator TPU acest site este folositor si dovada e ca sunt foarte multi membri inscrisi, da, sunt intrebari care pot avea raspunsu pe google e adevarat, exact cum sunt si raspunsuri de genu; banuiesc ce ai dar totusi mergi la un medic fa niste analize, aceste raspunsuri nu vindeca, explica doar ceea ce este bine sa faci, iar cel care citeste face ce trebuie sa faca este la latitudinea fiecaruia sa accepte un raspuns, de multe ori rapunsurile cele mai bune sunt cele care le dai din experienta si nu din carti, sau tratate, daca stii raspunsu unei intrebari pe un site din google da link acolo si nu se supara nimeni, dar nu cred ca asta e ideea. AICI SE RASPUNDE CU SUFLETU iar pentru google trebuie sa fii mai bine pregatit, stiu ca ai spus ceva ca cel care stie sa devina user stie sa si caute, corect dar sunt site care te duc din pagina in pagina, te pune sa descarci numai prostii, multe in engleza sau alte limbi, nu stii ce sa faci cu ele, pe cand aici ai raspunsu la obiect si mult mai multe pareri, din experienta sau din carti [google ]

| dudu_4306 a răspuns:

Inainte accesam site-ul yahoo answers si am vazut pe un blog o versiune romanesca. Am intrat si pot spune ca e foarte reusit. Felicitari pentru initiativa.

| Teardrop:] a răspuns:

Poate ca da... dar pe google nu poti afla raspunsul la toate intrebarile pe care le aiwinking

| ShaKuri a răspuns:

Daca acest site imi ofera dreptul sa adresez o intrebare. De ce sa nu o fac? e adevarat ca multe sunt doar pentru a iesi in fata...happy asta e suparator .si cred ca la acest aspect faci referire.

| murik a răspuns:

Poate ca unele persoane mai simt nevoia si de comunicare-fie ea, aici, tot internautica happy- pentru ca, everybody foloseste google si astfel, socializarea si schimbul de opinii "omenesti" nu-si mai au rostul si nici farmecul... e si f funny, cateodata sa vezi unele intrebari sau raspunsuri...so e binevenit

| muzica a răspuns:

Exact si parerea mea este aceeasi: sunt multe intrebari adresate aici pe site care si-ar gasi raspunsul cu usurinta pe google.rowinkingai dreptate

| macarale a răspuns:

Situl este f util. intr-adevar, poti gasi multe raspunsuri pe google, dar pentru intrebari de specialitate (economic, medical, juridic etc) raspunsurile google pot sa nu fie intelese in limbajul specific. asa ca sunt 'traduse' in limbaj comun aici de oameni care s-au confruntat cu probleme similare. si sa nu uitam de sfaturi sau experiente similare despre care poti afla aici happy

| simona24 a răspuns:

...nu toata lumea are aceeasi cultura si experienta de viata de aceea apar si astfel de intrebari...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare cel mai folositor atunci cand raspunzi din propiile tale experiente, te-i lovit de lucrul ala, ai trecut peste sau macar ai incercat si asa ajuti cu sfaturi; Eu mai raspund si dupa ce ma informez sau dupa ce citesc despre pentru ca mi se pare interesant sa stiu si eu despre lucrul ala. Deci de aia pui o intrebare in loc sa cauti pe google- ca sa capeti un raspuns sincer si folositor tie. Bine sunt unele intrebari care nici macar nu ar trebui sa ajunga pe site dpmeudv dar asta este; eu trec peste ele, nu raspund. Si am vazut ca din ce in ce mai multi raspund doar ca sa le cresca nr de raspunsuri, fara nici un pic de logica sau legatura cu intrebarea sau care n-are habar de subiect dar ma rog asta e parerea mea si sper sa o luati ca atare happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajutama sa imi fac o adresa de email te rog pentru ca nu stiu sa utilizez bine calculatorul

| yanny`s a răspuns:

Ba da, dar pe google nu o sa`si dea nimeni cu parerea, in schimb aici poti vedea optiunile mai multor persoane:*

| dandun a răspuns:

Consider ca pe Google nu ai norocul sa dai peste atatea idei venite de la oameni idioti! parca asa se numesc cei cu multe idei?