| anonim_4396 a întrebat:

Am niste probleme la tema de la romana.
1.Precizeaza modul,timpul,numarul si persoana verbelor din urmatorul text.Explica valoarea expresiva a alternarii timpului prezent cu forme ale perfectului copus.

,,O,frate,zice unul,un vant in miez de noapte
Adusu-mi-a din vale,lung vuiet,triste soapte!
E sabie in tara,au navalit tatarii..."

Verbele le-am analizat, dar n-am stiut ce sa scriu la valoarea expresiva. Ajutati-ma va rog.

Răspuns Câştigător
| Iubareata22 a răspuns:

Nu stiu, dar... stiii cine stie... REGULAMENTUL! Nu iti faci teme!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Alternanta celor doua timpuri are valoare afectiva ( mai ales prin folosirea formei inversate a perfectului compus).

| Andreea0cod009 a răspuns:

Pai nici eu nu stiu laughing.