| An3Mary99 a întrebat:

Am o mare problema.Sunt foarte nemultumita de felul cum arat.Cand ma uit in oghlinda imi vine pur si simplu sa ma scuiup.Imi e rusine de mine, in fiecare dimineata ma trezesc ingrozita ca va trebui sa cunosc o persoana noua si eu arat urat. Unele persoane imi spun ca arat ok dar eu stiu ca nu e asa.Cand se uita cineva la mine imi vine sa intru in pamant.Am senzatia ca toata lumea ma evita dina ceasta cauza, ca si cum toata lumea mi-ar vorbii in scarba.Cum pot trece peste aceasta pronlema.Macar sa nu ma mai afecteze asa de mult cele spuse de colegi mei care imi reproseaza mereu ca arat nasol, parca as fi eu devina cu ceva?

3 răspunsuri:
| xScarlet a răspuns:

Frumuseţea e relativă, aşa că dacă ţie nu îţi place cum arăţi, asta nu înseamnă că toţi sunt de aceeaşi părere cu tine. Te-ai gândit vreodată că acei colegi despre care vorbeai îţi zic lucrurile alea urâte doar pentru că sunt invidioşi pe tine? Eu, deşi nu îi cunosc, îţi spun cu mâna pe inimă că despre asta e vorba; dacă nu s-ar simţi inferiori faţă de tine, nu ar vrea să te facă să te simţi prost. Ia-o deci ca pe un compliment! Orice remarcă urâtă din partea lor înseamnă doar invidie, iar a fi invidiat înseamnă a fi, în secret, admirat, lucru mascat de orgoliu.
Trebuie ca tu, mai întâi de toate, să te vezi frumoasă, iar acest lucru te va ajuta să înţelegi că şi ceilalţi te pot vedea aşa. În orice caz, nu mai gândi aşa; gândurile astea or să te distrugă - cunosc cazuri. Să ai o părere proastă despre tine e cel mai rău lucru pe care l-ai putea face.

| LovellyAngel a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci astfel:
Fa o lista cu : "Ce imi place la mine";"Ce nu imi place la mine";"Ce as putea sa schimb". Asta te poate ajuta sa scapi de complexe. Uneori tindem sa ne exageram defectele, dar, cum a spus si Scarlet, frumusetea este pentru fiecare altcumva, unora le plac blondele, altora brunetele etc. De exemplu gandeste-te ca fiecaruia dintre noi ne-ar placea aceleasi lucruri. Ar fi cam banal, nu?

| Anonimgirltpu a răspuns:

Ana, in primul rand, chiar daca nu te-am vazut niciodata eu stiu ca tu esti frumoasa. De ce? Pentru ca natura nu poate face ceva urat.
In al doilea rand, ca sa fi frumoasa in exterior trebuie sa te simti frumoasa in interior. Daca tu te vezi urata toata lumea te va vedea asa, iar daca tu te vezi frumoasa toata lumea te va vedea frumoasa. Atitudinea unui om schimba totul. Mergi pe strada cu capul sus ca si cum ai fi cea mai frumoasa si asa te vor vedea si cei din jur.
Ce esti tu in exterior reflecta cum te simti in interior. Nu ai observat ca oamenii care sunt suparati sunt urati? Nu ai observat ca oamenii care zambesc tot timpul si care se cred frumosi chiar sunt frumosi?
Uita-te pe reviste de moda si reviste pentru fete si fa-ti un model pe care sa-l urmezi. Sunt o suma de fete frumoase acolo pe care le-ai putea admira si astfel fiind ca ele. De exemplu cand gasesc o poza cu o fata/femeie frumoasa o pun pe ecranul calculatorului si o vad mereu. Asa am un model de urmat in ale frumusetii sa zic asatongue.