| kimmii a întrebat:

Buna am si eu o intrebare sper sanu vi se para stipida dar un coleg mi-a spus odata pe mess "bataman" si nu stiu ce inseamna va rog ajutati-masad
dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| Zoe_6740 a răspuns:

Expresie folosită când vrei să îi arăţi cuiva că nu a avut dreptate, intr-un fel imitând ce a spus greşit, că a vorbit în plus, că nu zice bine. (provine din reclama de la Altex, pentru televizor, aceea când doi tipi aruncă un popă din turla mânăstirii, vrând să vada dacă este Batman, unul ditre ei, auzind de film de la cineva, neavând televizor)
Exemple: -Băă, eu ti-am zis că nu e bine, dar tu nimic, "Batman-Batman"

-Eu ştiam că am dreptate, dar Cristina o ţinea intr-una, "Batman-Batman".

17 răspunsuri:
| magicianul19 a răspuns:

Pai era la o reclama cu popa si batman.ti-a zis asa deoarece tu nu aveai dreptate si ea da, la fel ca in reclama.

Răspuns utilizator avertizat
| VORTEX a răspuns:

Poate vroia sa spuna batman stii tu personajul din desene animate.

| kent_3680 a răspuns:

Batman e un desen animat de pe cartoon negru se traduce omul liliac uite o poza cu batman http://www.jocuri-masini.in/files/image/e755_batman-04.jpg e un personaj din desene se traduce omul liliac

| invincible a răspuns:

Poate a dorit sa spuna Batman?
xD

| alexandraxxxx a răspuns:

Pai am impresia ca este personajul d desene animate...betmen( asa se citeste :d )cred...thinking nu stiu sg!

| raducosmin a răspuns:

Sigur nu era batman?hee hee

| Andreea114820 a răspuns:

Batman este un erou cunoscut din desene animate.

| ruru_2913 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=I46qH5r_gQg&feature=fvst uita-te la asta si ai sa intelegi.cand te contrazici cu cineva. acum ceilalti zic.eu ti-am zis ca... da tu batman batman.si cam asa stau lucrurile :))

| PaulaNicoleta a răspuns:

Cu siguranta a vrut sa scrie "batman "
Acuma toata lumea foloseste cuvantul asta laughing!

| yumenathalie a răspuns:

Batman e un personaj din desenele animate, sau facut chiar si filme.Totul a inceput de la niste benzi desenate ale caror erou principal era chiar EL The one and only BATMAN.http://www.youtube.com/watch?v=9AdEHOta-Uc

| noktambul a răspuns:

Cred ca nici colegul tau nu stie ce inseamna aia "bataman"! Stie naiba ce o fi vrut sa scrie laughing "Batman", probabil, sau "beat man" sau "beat taman"... laughing

| ioana_3915 a răspuns:

Poate vroia sa spuna batman si a gresit

| Pufariiiiiiiiiin a răspuns:

Probabil a vrut sa scrie "batman" si nu "bataman". si "batman"= omul liliac.stii u episoadele alea cu Batman sau cum se pronunta el "Betmen" ii un om imbracat in liliac.si daca nu ma crezi cauta in dex ce inseamna bat si ce inseamna mantonguewinkingbig grin

| JeSuisElle a răspuns:

Pai batman e un personaj dintr-un desen animat iar bata (Esti bata.de ex)inseamna prost deci colegu tau are glume expirate nu il mai baga in seama mai bine.Cel putin asta cred eu.

| kynezu a răspuns:

Ma pretene.deci baiatul cam jmecheras el din fire.ti-a zis bataman.adica bata-man deci se refera ceva de genul ca esti bata! intelegi? bata sau(bita)ca sa intelegi din romana si man adica om din engleza.smecheras tipullaughing

| kimmii explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri:*