| gedderth23 a întrebat:

..Am tot vazut stiri despre un razboi dintre Coreea de Nord si SUA...Care sunt cauzele?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

E incredibil cit de naivi pot fi unii si cum pot pune botul la toate timpeniile de la TV si din presa, cind exista toate elementele cu care si-ar putea asambla singuri puzzle-ul realitatii.
1. Tehnic vorbind, Coreea de Nord si vecinii lor din sud sint in razboi din 1953 incoace, nefiind semnat niciodata un tratat de pace dupa razboiul pe care tot jandarmii planetei l-au stirnit, pentru a isi plasa un satelit in coasta Chinei.
2. In cazul in care se declanseaza un razboi in toata regula, in sud o sa fie masacru, iar in maxim 3 zile nordistii vor fi ras trupele americane din zona, plus daune civile extrem de mari. Documentati-va asupra amplasarii artileriei coreene din nord, a numarului pieselor disponibile si a razei de actiune. Dat fiind relieful, pentru americani va fi o treaba gen Afghanistan/Vietnam - pierduta din start pe termen lung.
3. Raza de actiune a armelor nucleare din nord e suficienta cit sa loveasca Japonia, teoretic. Practic, chiar daca rachetele respective sint doborite in zbor, socul electromagnetic si norul radioactiv vor crea probleme mult mai mari decit daca si-ar atinge tinta si ar detona la nivelul solului.
4. America trimite trupe gramada, preia controlul, totul se transforma in razboi de gherila. Credeti ca asta se termina in doi timpi si trei miscari? In Irak au pierdut, in Afghanistan au pierdut.

Cine credeti ca suporta COSTURILE unui razboi? Nu e nevoie sa cada nici o grenada pe teritoriul nostru, fiindca o sa ne ducem la vale si mai rau. Ginditi-va cam in ce zona se produc cam toate produsele electronice pe care le folositi. Ginditi-va la Japonia. Ginditi-va la posibilitatea implicarii Indiei si a Rusiei. Nu pot spune ca imi doresc si sper, dar daca SUA trimite trupe masiv in zona dupa declansarea unui conflict, e momentul oportun pentru China, Rusia si India sa se alieze pentru a ii linisti odata si pentru totdeauna. Nu de alta, dar jandarmul planetei a turbat de multa vreme...

| taken a răspuns (pentru KodrutZ):

KodrutZ nu are rost sa vorbim despre un razboi nuclear.Acolo totul se termina, nu mai sunt invinsi si invingatori.
America nu va ataca niciodata o tara posesoare de arme nucleare, iar America nu va fi niciodata atacata de o alta tara.Cum ar putea ''sa-i linisteasca'' Rusia si China?

| KodrutZ a răspuns (pentru taken):

Rusia+China+India = clasic sau atomic, ii indoaie pe americani, dar e suficient sa le-o traga si din punct de vedere economic, si au destule pirghii pentru a face asta. Cum ziceam mai devreme, e suficienta o singura racheta nucleara detonata la interceptarea cu un Patriot pentru a da serios peste cap economia mondiala. End game ar fi daca s-ar apuca Coreea de Nord sa traga cu Topol-M, presupunind ca rusii le-ar fi dat asa ceva, ceea ce ma cam indoiesc.

| taken a răspuns (pentru KodrutZ):

Cum sa-i indoaie atomic? Submarinele nucleare americane ce fac?
Cum sa distruga America fara ca rachetele nucleare americane sa distruga China, Rusia...
Cred ca ai dreptate cu economia.Am vazut la televizor ca 50% dintre produsele de pe piata americana sunt fabricate in China.
Militar insa pentru SUA a fost inventata notiunea de superputere militara.

| KodrutZ a răspuns (pentru taken):

NU AU OAMENI, simplu. Gindeste-te ce suprafata are Rusia, cit de mare e china. Nu poti sa dai cu nucleare dupa soldati de-aiurea. America e la capatul puterilor uman si economic, cind vine vorba de armata. De ce crezi ca se retrag din Irak si Afghanistan? AU PIERDUT, asa de superputere sint. Ei cistiga doar cind e vorba de distrus o tara repede, dar nu si la capitolul control/mentinere a ocupatiei.
Legat de submarinele cu ICBM-uri ale americanilor... https://en.wikipedia.org/wiki/Akula_class_submarine
P.S. Ideea e ca, cel mai probabil, nimeni nu o sa recurga la atomice, ci mai mult vor testa tehnologia "incognito" in Coreea de Nord, asa cum s-a intimplat in anii 30' cu Razboiul Civil Spaniol, sau ceva mai tirziu in Vietnam.

| taken a răspuns (pentru KodrutZ):

Raman la parerea ca nu va fi razboi.

| KodrutZ a răspuns (pentru taken):

Sper sa ai dreptate, cel putin sa nu fie la modul atomic si generalizat. Cred ca si un scurt conflict conventional cu pierderi mari in sud i-ar pune un pic cu botul pe labe pe americani.

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Ca sa mai scriu acelasi lucru, am raspuns la o intrebare aproape identica aici :

http://www.tpu.ro/......rd-si-cea/

In viziunea Coreei America reprezinta democratia *din parti daca ma intrebi pe mine * si sunt motivul pentru care cele 2 Coree s-au separat.

Dar un razboi in toata regula nu prea cred ca o sa fie.

Raza de actiune a armelor nucleare pe care Coreea le are nu depaseste granita occidentala.
Practic singurele state pe care ar putea sa le loveasca ar fi Rusia si China ...adica exact statele care inca o suporta.
Cum spuneam, ramane de vazut, dar un razboi p-z nu poate sa fie.
Mai mult un macel, si nu pentru lumea occidentala.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se poate generaliza acest război, și asta nu este de bine!
Pa, pa.

| onasis1961 a răspuns:

Mentalitati total diferite.Coreea de Nord-Comunista şi SUA-Capitalista.

| taken a răspuns:

Nu va fi nici un razboi.

| CartofiorDulce a răspuns:

Coreenii comunisti au alungat toti ambasadorii si vor sa inceapa un razboi, dar nu cred ca vor face mare branza pentru ca nu au asa multa putere, iar americanii sigur o sa-i potoleasca daca o sa fie razboi...dar oricum asta n-o sa afecteze Romania deci putem sta linistiti

| Scikofit a răspuns:

Stai linistit.Nu va fi niciun razboi.Sunt doar barfe.Se spune ca Coreeni vor sa lanseze o racheta pe 15 aprilie, comemorarea fostului lider.Si vor sa deschida reatorul atomic, ca sa produca bombe nucleare.Dar nu este nimic adevarat, au declarat la tv ca nu va avea loc asa ceva! Oricum, racheta respectiva ajunge doar in cealalta parte a Coreei si nu in S.U.A.

| Anonimacuprobleme a răspuns:

Buna... si mie mi-a fost teama la ineputa sa nu ajunga pan ain Romania dar sa speram ca nu e asa sa stii ca unele cauze pot venii si de la oameni fara minte ca stii tu cine. ma rog nu dau nume pentru ca e un site publik apropo aici in acest conflict dintre ei se poate spune ca pe noi ne occoleste deci nu iti face griji happy bye