| ZuAgain a întrebat:

Am venit cu cateva intrebari de inteligenta si de logica:
1-Cum a scos Stefan cel Mare sabia din fantana
2-Conduci o masina, in fata ta este o baba un bebelus si o caprioara, ce calci?
3-Un avion se prabuseste la granita dintre Ungaria si Romania, unde sunt ingropati supravietuitorii?
4-Pe un lac inghetat se afla 5 pasari zburatoare si o gaina, vanatorul impusca o pasare, cate raman pe lac?
5-Am avut 10 pesti in acvariu, 5 sa-u innecat cati au mai ramas?
6-Cu ce picior a pasit stefan cel mare prima oara pe scara trenului?
7-Daca-i spui pe nume nu mai e aici.
8-Ce merge pe apa si nu se uda?

Primeste fundita cine da primul raspunsurile corecte, fiecare punct are 1 pct, se acorda 2 pcte din oficiu.

Ps:cine raspunde corect la a 7-a intrebare castiga fundita automat si punctajul minim pentru fundita e de 8 pcte.

21 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

1. Cu mana.
2.Frana!
3. Daca sunt supravietuitori nu trebuiesc ingropati!
4. Daca a impuscat gaina, atunci celelalte au zburat!
5.Pestii nu se ineaca!
6.Stefan cel mare si ...trenul? De unde tren?
7?
8.Umbra

| anad a răspuns:

1)uda; 2) frana; 3)nicaieri ca traiesc; 4) doua:gaina si pasarea moarta; 5) pestii nu se pot ineca; 6)nu era tren pe vremea lui; 7)moartea; 8)umbra.

| 334499 a răspuns:

1. uda, 2.de ce sa calc?, 3.de ce sa fie ingropati (niciunul)?, 4. una sau doua, 5.cum s-au inecat?(tot 10), 6.Scara trenului?, 7.dead people, 8.umbra

| andrutski a răspuns:

1. Uda.
2.Frana.
3.Supravietuitorii nu au de ce sa fie ingropati.
4. Una, gaina. Celelalte isi iau zborul laughing
5.Pestii nu se inneaca. Tot 10 raman.
6.Nu erau trenuri cand traia Stefan cel Mare.
7.Linistea.
8.Umbra.

| B.A. a răspuns:

Nu la 7 e tacerea sau linistea.

| Яùxsi a răspuns:

1. uda

2. frana

3. supravietuitorii nu se ingroapa laughing

4. ramane doar pasarea impuscata, adica gaina pentru ca celelalte au zburat, iar gaina nu avea cum asa ca a fost impuscata big grin

5. pestii nu se ineaca

6. nu erau trenuri :p

7. tacerea?

8. umbra

| Lalysuka a răspuns:

1. uda
2.frana
3.nu se ingroapa supravietuitorii
4. 1(gaina)
5.pestii nu se ineaca
6.nu existau trenuri pe vremea lui
7. tacerea
8.umbra
fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 rs cu mina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarpele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce este buna logica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Stefan cel Mare a scos sabia din fantana luand un magnet si scotand-o, pentru ca sabia si magnetul sunt din fier, deci atrag.
2.Soferul se opreste brusc ca sa nu clace pe nimeni.
3.Sunt ingropati in satul cel mai apropiat de granita sau daca stia groparul satul lor natal ii ingropa acolo.
4.Pe lac raman 4 pasari si o gaina.
5.In acvariu au mai ramas 5 pesti.
6.Stefan cel Mare a pasit prima oara pe scara trenului cu piciorul drept.
7.Nimeni-ul.(nimeni).
8.umbra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tacerea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1-uda
2-frana
3-nu sunt ingropati pentru ca sunt supravietuitori
4-o singura pasare cea impuscata
5-10 pesti
6-Stefan cel Mare nu a pasit cu niciun picior, nu era tren pe acea vreme
7-Linistea
8-umbra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.cu mana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.cu grija
2.frana
3.nicaieri
4. 1
5. Pestii nu se-neaca.
6.Cu nici unul ca nu era tren pe atunci.
7.linistea
8.umbra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1-uda.2-frana.3-nu vor fi inmormantati.4-una(cea moarta)sau 0.5-pestii nu se ineaca.7-linistea.8-umbralaughing

| bebe_7951 a răspuns:

1-Uda 2-Frana 3-Nu te-as sfatui sa ingropi supravietuitorii 4-Doua, Gaina si pasarea impuscata 5-10 6-Nu erau trenuri 7Liniste 8-Umbra

| SuperDrogUniversal a răspuns:

1.Uda
2.Frana
3.Nu sunt ingropat[sunt supravietuitori]
4.niciuna[se sperie si pleaca toate]
5.pestii nu se ineaca
6.pe timpul lui nu existau trenuri
7. Tacerea
8.Umbra.

| larisukaa a răspuns:

1. uda 2.nu am masina 3.nu sunt ingropati 4.nikiuna 5.pesti nu se ineaca 6.pe vremea aia nu existau trenuri 7.nu stiu 8.umbra

| vasiku a răspuns:

7. Gandul

| Sclipei_Geanina_1989 a răspuns:

1. Uda, 2. Frana, 3.Sunt supravietuitori nu morti asa ca nu ii ingroapa nimeni, 4. Gaina deoarece celelalte zboara, 5. Pestii nu se ineaca, 6. Nu exista tren pe vremea lui, 7. Linistea, 8. Umbra.