| Simonaaaa a întrebat:

Buna anul asta o sa fiu de servicu ce responsabilitati are un elev de serviu pe scoala

Răspuns Câştigător
| AdinaELA a răspuns:

Buna! De obicei, la inceput de an ti se citeste un regulament ce precizeaza si responsabilitatile unui elev de serviciu pe scoala, daca despre asta este vorba.Vei avea o zi sau doua pe an in care vei experimenta aceasta "meserie".In functie de scoala/liceu, va trebui sa fii la dispozitia profesorilor (in multe scoli, elevii de serviciu sunt trimisi la magazin,piata etc-ceea ce nu este corect/legal din partea profesorilor), a altor elevi (vei fi intrebata daca l-ai vazut pe profesorlul X, vei fi trimisa sa chemi din cancelarie pe profesorul Y) sau a "oaspetolor" (vei fi intrebata de parintii unor elevi unde se tine sedinta unei anumite clase), va trebui sa suni cand este pauza/cand incep orele (multe scoli au un sistem care anunta singur pauzele/inceputul orei, dar exista si scoli mai modeste). Astea sunt cateva activitati ale unui elev de serviciu.Pe langa astea, in "timpul liber" iti vei putea face temele la materiile din zilele urmatoare, vei putea invata si, bucuria tuturor elevilor, vei lipsi de la orele din ziua respectiva.

6 răspunsuri:
| aaaa12345 a răspuns:

Pe scoala?
Eu stiu pe clasa.Pe clasa trebuie sa mentii disciplina si ordinea.

| xAndraax a răspuns:

PAi nu mare lucru. Sa suni de intrarea si iesirea elevilor, sa dai bunaziuala profesoare si sa stai la dispozitia profesoarelor care au nevoie de tine. Cam atat. Nu uita sa ai uniforma pe tine (daca aveti )

| Someone_9716 a răspuns:

Hi :*
In primul rand felicitari boboaco!
De obicei elevul de serviu sta la poarta, daca vine o persoana necunoscuta in scoala acesta scrie intr-un caiet numele respectivei/respectivului, il conduce la profesorul, directorul etc. la care a venit. Iar uneori merge cu circula prin clase ( o foaie, un anut care trebui citit in fiecare clasa iar apoi profesorul semneaza cum ca au luat aminte)
Sper ca te-am putut ajuta!
Bafta :*

| Pufulethee a răspuns:

Suni de iesire\intrare. mentii linistea daca esti p scoala. daca esti pe cls trebuie sa uzi buretele sa ai gija de plante sa pui creta noua. etc big grin

| LoveÈℓa a răspuns:

Pai cum au spus si ceilalti sa suni de iesire si intrare, sa ii ajuti pe profesorii care iti zic sa faci nu stiu ce, si din cate stiu la scoala mea trebuie sa inventariezi pe cei straini care intra in scoala parca sau sa-i ceri buletinul si cand pleaca sa il dai, ceva de genu. Uite eu zic sa o intrebi pe diriginta ta sigur iti va explica ea in detaliu.Asa esti sigura de ce trebuie sa faci.Sau daca nu poti sa intrebi o fata din clasele mai mari care o cunosti sa-ti spuna ea.

| distrugatordany a răspuns:

Exact cum a spus Someone_9716big grin