| DiannaDia a întrebat:

Astazi am aflat la ce liceu am intrat. Nu a fost cel dorit. Ca sa intru la cel dorit imi mai trebuiau 2 SUTIMI. Nu-mi vine sa cred. Intrebarea mea este : Pot sa fac cerere acum ca sa fiu tranferata? Va rog ajutati-ma. Funda + vot! Multumesc! happy

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti! In Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar(ROFUIP) se spune clar :

"Art.135.
Elevii au dreptul să se transfere de la o unitate la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/calificare profesionala la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului intern al unităţii de învăţământ de la şi la care se face transferul. Aprobările pentru transfer se dau de către consiliile de administraţie ale celor două unităţi de învăţământ.
Art.136. (1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/ a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."

Vezi intregul Regulament actualizat :http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/

| Roxana6277 a răspuns:

Stiu ca nu e raspunsul pe care vrei sa il auzi, dar nu poti intra imediat la liceul pe care il vrei decat daca ai suficienti bani sa-ti cumperi locul. Poti fi transferata din semestrul 2, dar trebuie sa te interesezi din timp.

| CMaria21 a răspuns:

Din cate stiu dupa primul semestru se poate face cerere!

| EuGabriela a răspuns:

Pai daca vroiai sa intri la alt liceu se poate dar din semestrul 2 pana atunci pune mana pe carte si toceste ca daca nu ai avut rez destul de bune sa intri la ce vroiai trebuie sa iti iasa medie mare ca sa te poti tarnsfera

| membrulcelmainou9238 a răspuns:

Cererea se face in perioada 1-16 septembrie

| Enake a răspuns:

Buna! Deci,am intrebat diriginta mea pe mess si uite ce mi-a spus:Ca in principiu, transferari se pot face doar dupa inceperea noului an scolar.Dar a spus ca e o problema, media celui transferat trebuie sa fie mai mare decat media de la ultima sectie unde vrea sa ajunga, daca pe parcurs pleaca cineva, asa i se elibereaza un loc.Asta mi-a spus, sper ca te-am ajutat! Funda?happy

| Adry15252 a răspuns:

Da, dupa primul semestru.dar pana atunci nu cred..deoarece nu ai media respectiva happy

| InaShagrath a răspuns:

Nu te poti transfera decat din semestrul 2. Listele sunt deja facute, si nu mai ai ce sa faci. Acuma suporta un semestru acolo unde ai intrat, ca sigur nu e asa rau, si te transferi din al doilea. ^^

| bivolul165 a răspuns:

Da se poate face! si din prima zi! fundawinking