| Almássy a întrebat:

cam ce carti ar fi bune de citit pentru varsta de 13 ani? as vrea sa fie interesante, captivante dar nu twilight, vampire diaries etc, sa invat ceva din ele....adica sa desprind o invatatura,ei bine, eu am citit carti pe care altii spuneau ca trebuie sa le citesc in liceu de ex:anna karenina, voi ce carti credeti ca mi s-ar potrivi?

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Citește și tu cărțile de / pentru gimnaziu de: matematică, fizică, chimie, biologie, engleză, franceză, spaniolă, română, informatică.

| Hirako a răspuns:

Ioi...Tu esti speranta Romaniei!

Vezi daca intelegi Viata pe un peron, de Octavian Paler.
+ Scafandrul si fluturele, de Jean-Dominique Bauby

Oricum, cel mai util lucru ar fi sa te uiti la serialul Lie to me si sa incerci sa retii ce te invata ei acolo...Deocamdata happy

| Almássy explică (pentru Hirako):

Mersi pentru cuvintele de mai sus insa eu nu ma consider speranta romaniei pentru ca ''realizarile'' mele nu sunt indeajuns de mari pentru a ma numi astfel, chiar daca nu am o varsta destul de inaintata imi dau seama in ce stare se afla tara in care traiesc ( initial doream sa parasesc tara, la o varsta de 20+ ), insa mersi pentru sugestii, voi incerca viata pe peron, cealalta mi se pare ca am citit-o, cred? happy

| Anonymus123 a răspuns:

Eu am 12 ani si am citit AL 5-Lea LEGAMANT...nu e pentru scoala dar mi s-a parut interesanta

| Almássy explică:

Ms...asta nu am citit-o :*

| Cryshhtian a răspuns:

Calatoriile lui Guliver-Jonathan Swift
Capitan la 15 ani-Jules Verne
Copiii capitanului Grant-Jules Verne
Odiseea-Homer
Heidi-Johanna Spyri

| Almássy explică (pentru Cryshhtian):

Daaaaaaa,au fost niste carti bunelaughing

| Senyorul a răspuns:

Baltagul... Hanul Ancutei...

| Almássy explică (pentru Senyorul):

Le-am citit, din pacate(sau nu laughing ]

| Senyorul a răspuns:

20.000 de leghe sub mare / ocean nu mai stiu cum era

| Bianca258 a răspuns:

Hey! Poti incerca Poveste de Craciun de Charles Dickens
Marele Nate volumul 1 si 2 de Lincon Pierce
Singur pe lume de Hector Malot
Print si Cersetor de Mark Twain
Romeo si Julieta de Shakespeare
La Medeleni (nu e prea captivanta... dar merge) de Ionel Teodoreanu
Colt Alb de Jack London
Fram, ursul polar de Cezar Petrescu.

| Ama112 a răspuns:

Cartea mea preferata e insemnarile unei pustoaice 1 si 2... fundita?big grin

| Denny21 a răspuns:

Singur pe Lume e o carte bunicica, dar trista!

| Almássy explică (pentru Denny21):

Mda...am citit-o, e putin tristahappy

| xAndreEEa a răspuns:

Vanatoarea regalalove struck

| gogu1 a răspuns:

Ai putea citi marile sperante.