| Alina_3148 a întrebat:

Ce parere aveti de filmul Remember Me? happy

Răspuns Câştigător
| Saturday a răspuns:

Suberb in cursul filmului, dar totusi foarte trist la sfarsitcryingcryingcryingam plans prima data cand l-am vazut si este printre filmele mele preferate;-)

5 răspunsuri:
| Ecaterina a răspuns:

Remember Me, este o mare surpriza placuta, si trista in acelasi timp.
Filmul incepe bine, centrul de interes este captat repede si povestea se deruleaza cu repeziciune in fata ochilor nostri, urmeaza apoi o perioada de calmitate si liniste, care practic anunta un final surprinzator si trist!
Tyler Hawkins (Robert Pattinson), nu este genul rebelului, ci un tanar cu serioase probleme de familie, in special cu tatal sau, reuseste sa se implice in tot felul de scandaluri care nu il vizeaza pe el, si intra intr-o relatie intamplatoare care se dovedeste intr-un final a fi una sincera si emotionanta. Robert Pattinson face poate primul sau rol convingator, in pielea unei persoane triste, furioase, nesigure si incapabile sa accepte lucrurile ce se intampla in jurul ei. Este de remarcat cum reuseste sa transmita acest sentiment de frustrare simultan cu emotii de calmitate si tacere apasatoare! In rest din distributie personal nu am mai remarcat pe nimeni in mod special, insa aceasta se ridica la nivelul foarte bun al filmului.
Filmul este unul reusit si interesant nu numai prin idee ci in mod special prin trairile interioare ale lui Tyler si planurile secundare la care acesta i-a parte: relatia cu familia si in special cu sora sa mai mica, neintelegerile si incapacitatea de a dori sa aiba o relatie buna cu tatal sau(Pierce Brosnan), modul in care acesta se decide sa inceapa o relatie cu Ally (Emilie de Ravin), si felul in care ea evolueaza, conflictul dintre Ally si tatal ei, la care acesta ia parte si este implicat direct; toate acestea pe un fond de tensiune si frustrare cauzata de sinuciderea fratelui mai mare al lui Tyler, la varsta de 21 de ani! Insa lucrurile incep sa se aseze pe final si intra pe o linie normala, cand absolut nimeni si nimic nu prevestea deznodamantul unei zile de 11 septembrie 2001!
Finalul este unul impresionant si neasteptat, extrem de bine pus in valoare prin ceea ce se intampla, bazat pe un caz cutremurator de real, dar si prin analogiile inceput - final, in care sunt surprinsi protagonistii pe final.
Filmul este unul neasteptat de bun si valoros prin finalul sau, un film in care vedem: roluri dramatice bine interpretate, drama unei familii, o poveste de dragoste si prietenie adevarata, o lectie de viata!

| Bianca18 a răspuns:

Mie imi place foarte mult!

| alandala a răspuns:

Merge.

| Saturday a răspuns:

Multumesc pentru ca mi-ai apreciat parerea! Te-am pupat:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am plins de m-am nenorocitbig grin a fost un film superb, cred ca indirect este un film in onoarea\memoria celor care au murit in 11 sept, dupa film, ramii cu o puternica incarcatura emotionala.Merita privit! cel m bun film ever