| Andreea_8406 a întrebat:

Ce rol credeti ca are imaginatia in viata copiilor?

7 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

In limite normale are un rol pozitiv. Pot spune ca in perioada copilariei imaginatia este acel tipic care coloreaza si mai mult decorul copilariei. Pot spune ca imaginatia este insusi parte integranta a copilariei. Spun ca este ceva pozitiv atata timp cat nu se exagereaza pentru ca odata cu trecerea timpului, odata cu naintarea in varsta, copilul devenit matur, transforma imaginatia in creativitate.

| carminaburana43 a răspuns:

Are un rol foarte important.Eu am avut o copilarie nespus de frumoasa care in mare parte s-a datorat imaginatiei bogate pe care am avut-o in urma citirii a sute de povesti.Aceasta imaginatie deja mi-am pierdu-to si e foarte rau pentru ca asa lumea mea a devenit foarte trista limitata si cenusie.

| anonymousxD a răspuns:

Da, este foarte importanta! eu chiar daca am crescut inca am o imaginatie bogata si incerc sa nu cred ce se intampla sa imi imaginez ca totul este bine si frumos>Sper sa nu-mi pierd imaginatia! sad

| izvordemunte a răspuns:

Imaginatia este foarte importanta. Copiii care au o imaginatie mai bogata invata mai repede, retin ideile noi si nu au dificultati la scoala. Bineinteles, este necesar ca acestia sa aiba si o putere mare de concentrare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imaginatia? are un rol constructiv, educativ si stimulativ.

| EduardM a răspuns:

Un raspuns interesant la aceasta intrebare poti gasi aici.

| CorinaaM a răspuns (pentru EduardM):

Hmm...unde?