| papusica_2212 a întrebat:

dati-mi si mie niste nume care sa fie si prescurtate adica corina cori dar sa fie englezesti.multumesc.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| davidutzu12 a răspuns:

ABBEY ( f )

Pronuntie: AB-ee Forma prescurtata pentru ABIGAIL

ABBI ( f )

Pronuntie: AB-ee Forma prescurtata pentru ABIGAIL

ABBIE ( f )

Pronuntie: AB-ee Forma prescurtata pentru ABIGAIL

ABBY ( f )

Pronuntie: AB-ee Forma prescurtata pentru ABIGAIL

ABIGAIL ( f )

Pronuntie: AB-i-gayl (engleza), AH-bee-giel (germana) Origine ebraica. Derivat de la אֲבִיגָיִל ('Avigayil) care inseamna "tatal meu este fericirea". In Vechiul Testament, era sotia lui Nabal. Dupa ce a fost omorat, a devenit cea de-a 3-a sotie a regelui David.

ACACIA ( f )

Pronuntie: a-KAY-sha De la numele unui tip de copac sau derivat de la grecescul ακη (ake) "spin, punct".

ADA ( f )

Pronuntie: AY-da (engleza), AH-dah (poloneza) Origine germana. Forma prescurtata pentru ADELAIDE (Adelaida), formata din adal "nobil"(nobil) si heid "tip, sort". Augusta Ada King, contesa de Lovelace (cunoscuta ca Ada Lovelace), fiica lordului Byron a purtat acest nume.

ADAMINA ( f )

Pronuntie: a-da-MEE-na Forma feminina pentru ADAM

ADDIE ( f )

Pronuntie: AD-ee Forma de alint pentru ADELAIDE (Adelaida)

ADDY ( f )

Pronuntie: AD-ee Forma de alint pentru ADELAIDE (Adelaida)

ADELA ( f )

Pronuntie: a-DEL-a (engleza), ah-DE-lah (poloneza) Origine germana. Forma prescurtata a numelor care incep cu adal "noble". Sfanta Adela a fost o printesa, care a fondat manastirea Pfazel din Franta (secolul 7). Fiica lui William Cuceritorul a purtat acest nume.

ADELAIDE ( f )

Pronuntie: AD-e-layd De la Adalheidis, compus din elementele germanice adal "nobil" si heid "tip, sort". A fost numele sotiei lui Otto cel Mare si a regelui William al IV-lea al Marii Britanii. Este si numele unui oras din Australia.

ADELE ( f )

Varianta pentru ADELA

ADELIA ( f )

Pronuntie: a-DEL-ee-a Varianta pentru ADELA

ADELINE ( f )

Pronuntie: a-du-LEEN (franceza), AD-e-lien (engleza) Forma de alint pentru ADÈLE (Adela)

BABETTE ( f )

Pronuntie: ba-BET Forma de alint pentru BARBARA sau ELIZABETH (Elisabeta)

BABS ( f )

Pronuntie: BABS Forma de alint pentru BARBARA

BAILEY ( m & f )

Pronuntie: BAY-lee Derivat de la baili "serif, primar" in engleza veche, referindu-se la o persoana care are aceasta meserie.

BALDRIC ( m )

Pronuntie: BAWLD-rik Derivat de la elementele germanice bald "curajos, brav" si ric "putere, lege". Normanzii sunt cei care au introdus acest nume in Marea Britanie.

BALDWIN ( m )

Pronuntie: BAWLD-win Derivat de la elementele germanice bald "brav, curajos" si wine "prieten". A fost numele unuia dintre conducatorii primei Cruciade, un nobil din Flanders. Dupa cucerirea Ierusalimului, el a fost facut rege.

BALFOUR ( m )

Inseamna "pasune" in galica.

BAMBI ( f )

Pronuntie: BAM-bee Derivat de la bambina, "fetita" in italiana. Este numele renumitei caprioare din desenele animate ale lui Walt Disney.

BAPTIST ( m )

Pronuntie: BAP-tist (engleza) Forma germana si engleza pentru BAPTISTE

BARB ( f )

Pronuntie: BAHRB Forma prescurtata pentru BARBARA

BARBARA ( f )

Pronuntie: BAHR-bahr-a (engleza), BAHR-bra (engleza), bahr-BAH-rah (poloneza) Derivat de la grecescescul βαρβαρος (barbaros) care inseamna "strain". Dupa legenda, Sfanta Barbara a fost o tanara femeie, ucisa de tatal ei, Dioscorus. Este patroane arhitectilor, geologilor si artileristilor.

BARBIE ( f )

Pronuntie: BAHR-bee Forma de alint pentru BARBARA

BARCLAY ( m )

Derivat din engleza veche de la numele orasului Berkeley "padure de mesteceni".

BARNABAS ( m )

Pronuntie: BAHR-na-bus (engleza) Forma greaca a unui nume aramaic, care probabil inseamna "fiul profetului" (desi in Psalmul 4:36 se zice ca inseamna "fiul incurajarii"). In Noul Testament, numele Barnabas a fost dat lui Iosif, insotitorul lui Paul in misiunile sale.

BARNABY ( m )

Pronuntie: BAHR-na-bee Forma engleza medievala pentru BARNABAS

BARNEY ( m )

Pronuntie: BAHR-nee Forma prescurtata pentru BARNABAS, BERNARD sau BARNABY

CADE ( m )

Pronuntie: KAYD De la o porecla care inseamna "rotund" in engleza veche.

CADEN ( m )

Pronuntie: KAYD-un Posibil de la numele galez Mac Cadáin, care inseamna "fiul lui Cadán". Cadán poate fi asociat cu CATHÁN.

CADENCE ( f )

Pronuntie: KAY-dents Inseamna "ritm" in engleza.

CAEDMON ( m )

Pronuntie: KAD-mun Semnificatie necunoscuta. Prima parte a numelui poate avea legatura cu caed "batalie" in engleza. Sfantul Caedmon a fost un poet al secolului al 7-lea, care se presupune ca a primit inspiratia poetica dintr-un vis.

CAELAN ( m & f )

Forma anglicizata pentru CAOLÁN sau CAOILFHIONN

CAIRO ( m )

Pronuntie: KIE-ro De la numele orasului egiptean (Al Qahirah in araba), derivat de la al Qahir, numele arab pentru planeta Marte.

CAITLIN ( f )

Pronuntie: KAYT-lin Forma anglicizata pentru CAITLÍN (Catalina)

CAITLYN ( f )

Pronuntie: KAYT-lin Varianta pentru CAITLIN (Catalina)

CAL ( m )

Pronuntie: KAL Forma prescurtata pentru CALVIN

CALANTHE ( f )

Pronuntie: ca-LAN-thee Inseamna "floare frumoasa", derivat de la grecescul καλος (kalos) "frumos" si ανθος (anthos) "floare". Este numele unui tip de orhidee.

CALANTHIA ( f )

Pronuntie: ca-LAN-thee-a Forma elaborata pentru CALANTHE

CALE ( m )

Forma prescurtata pentru CALEB

CALEB ( m )

Scriere originala: כָּלֵב (ebraica) Pronuntie: KAY-leb Inseamna "caine" in ebraica. In Vechiul Testament, este numele unuia dintre cei 12 spioni trimisi de Moise in Israel. Dintre evreii care au plecat din Egipt cu Moise, Caleb si Iosua au fost singurii care au trait sa vada pamantul promis.

CALISTA ( f )

Pronuntie: ca-LIS-ta (engleza) Varianta pentru CALLISTA (engleza) sau CALIXTA (portugheza si spaniola).

CALLA ( f )

Pronuntie: KAL-a Inseamna "cala", o floare deoasebita. Poate fi derivat si de la grecescul καλλος (kallos) "frumusete".

EUMAMA.ROPOZE BEBELUSIJURNAL DE MAMICAFORUM SARCINACOPIINUME DE COPIIMAMICICONCURSURI Nume de copii »Nume de nationalitate ENGLEZESTI »Litera C
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
CALLAHAN ( m )

Forma anglicizata pentru numele irlandez Ó Ceallachain, "urmasul lui Ceallachan". Ceallachan este o forma de alint pentru CEALLACH.

CALLIE ( f )

Pronuntie: KAL-ee Forma prescurtata pentru CAROLINE (Carolina) sau CALLISTA

CALLISTA ( f )

Pronuntie: ca-LIS-ta Forma feminina pentru CALLISTUS sau varianta pentru KALLISTO

CALVIN ( m )

Pronuntie: KAL-vin Derivat de la numele francez Chauvin, derivat de la chauve "chel". Jean Chauvin a fost un renumit teolog francez.

CAM (2) ( m & f )

Forma prescurtata pentru CAMERON

CAMBRIA ( f )

Pronuntie: KAM-bree-a Forma latina pentru Cymru, numele tarii Wales, derivat de la cymry "poporul". Este ocazional folosit ca prenume in zilele noastre.

CAMDEN ( m )

Pronuntie: KAM-den Derivat din engleza veche de la numele unui oras, insemnand "vale ingradita". O personalitate care a purtat acest nume este istoricul englez William Camden.

CAMELLIA ( f )

Pronuntie: ca-MEL-ee-a De la numele florii, denumita asa dupa botanistul Georg Josef Kamel.

CAMERON ( m & f )

Pronuntie: KAM-u-run, KAM-run Inseamna "nas incovoiat" de la elementele galice cam "incovoiat" si sròn "nas".

CAMILLA ( f )

Pronuntie: ca-MIL-a (engleza), kah-MEEL-ah (italiana) Forma feminina pentru CAMILLUS. Este numele unei razboinice volsciene legendare, dupa cum spune Virgil in 'Aeneid'.

CAMMIE ( f )

Pronuntie: KAM-ee Forma de alint pentru CAMILLA

CAMRON ( m )

Pronuntie: KAM-run Varianta pentru CAMERON

CAMRYN ( f )

Pronuntie: KAM-rin Forma feminina pentru CAMERON

CANDACE ( f )

Pronuntie: KAN-das, kan-DAY-see De la titlul ereditar al reginelor din Etiopia, cum este mentionat in Noul Testament. Se pare ca deriva de la un cuvant nubian care inseamna "regina mama". In unele versiuni ale Bibliei este scris Kandake, reflectand grecescul Κανδακη.

CANDICE ( f )

Pronuntie: KAN-dis Varianta pentru CANDACE

PRIMESC FUNDA?

| iq2011 a răspuns:

Buna uite citeva nume:any, andy, emy, jei, samy...etc.
pa, pa

| тøхх a răspuns:

Kashvi: origine hindusa, ‘‘cea care straluceste’’

Winafred: origine galeza, ‘‘cea care face pace"

Sana: origine araba, "splendoare"

Anaya: origine africana, ‘‘uita-te sus spre Dumnezeu"

Fizza: origine araba, ‘‘natura"

Zaina: origine araba, ‘‘frumoasa"

Revathi: origine hindusa, ‘‘matasoasa"

Delisha: origine araba, ‘‘cea care este si care ii face pe altii fericiti"

Nikita: origine slava, ‘‘popor victorios"

Saori: origine japoneza, " tesatura minunata"

Shreya: origine hindusa, ‘‘zeita bogatiei"

Hasini: origine sanscrita, ‘‘incantata"

Layla: origine egipteana, ‘‘nascuta noaptea"

Izel: origine mexicana, ‘‘unica"

Alicia: origine germana, ‘‘nobila"

Mika: origine japoneza, ‘‘luna noua"

Sonia: origine greaca, ‘‘intelepciune"

Abigail: origine americana, ‘‘Tatal meu se bucura"

Italia: origine italiana, ‘‘din Italia"

Pryia: origine sanscrita, ‘‘iubita"

Esme: origine engleza, ‘‘protectoare gratioasa"

An: origine vietnameza, ‘‘pace"

Nina: origine spaniola, ‘‘fetita"

Leilani: origine hawaiana, ‘‘floare din Rai"

Nadira: origine africana, ‘‘rara"

Katelyn: origine americana, ‘‘pura"

Maha: origine araba, ‘‘gazela"

Teagan: origine irlandeza, ‘‘aratoasa"

| cataflow a răspuns:

Cleo - Cleopatra
Kimmy/ Kim - Kimberly
John/ Johnny - Johnathan
Emma - Emanuele
Chris - Christopher
Alex - Alexander
Abby/ Abbie - Abigail
Addie - Adelaide
Fanny - Frances

| cataflow a răspuns:

Frumos sa le copiezi de pe net happy... dc nu ai copiat toate numele ca presupun ca erau mult mai multeoh go on