| myelys a întrebat:

imi puteti spune va rog frumos cum se face un insectar? Care sunt pasii care ar trebui facuti?
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| EoSuntAici a răspuns:

1. Faci rost de o bucata de polistiren/un insectar care se poate gasi in magazine/iei un panou. Orice ai alege, daca insectarul trebuie predat la scoala, indicat ar fi sa poti atasa un gemulet pe deasupra.[asta la sfarsit, dupa ce ai facut rost de insecte]
2.Prinzi fluturi, libelule, albine, carabusi etc. apoi exact dupa ce le-ai prins[cand ajungi acasa] le pui intr-un recipient cu spirt sau formol.
3.Cauti denumirea stiintifica a fiecaruia inainte de al aseza pe insectar.
4.Iei insecta, dupa care o asezi frumos [cu spatele la tine adica pe burta] pe polistiren[insectarul pe care l-ai ales] dupa care impungi insecta cu un simplu bold in spate. P.S. Nu lasa insecta sa se usuce inainte de a aseza-o in insectar deoarece trebuie sa fie moale, sa nu se sfarame cand o impungi cu boldul.
5.Lipesti sau atasezi[cu o banda dunblu adeziva, parerea mea]o hartiuta cu numele stiintific [si numele popular daca iti cere neaparat la scoala] al insectei langa ea in partea te jos.
6. Pui gemuletul cu mare grija.
P.S.Insectele trebuie lasate in formol sau in spirt cam 2 minute.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie sa dai dovada de ceva cruzime!
http://www.cumsaorice.ro/......ectar.html

| Diavolcata a răspuns:

Http://www.cumsaorice.ro/......ectar.html
Bună! Într-o cutie mai adâncă pui o bucată de "scârţâietoare", adică polistiren expandat. Pe ea fixezi cu ace insectele şi sub fiecare lipeşti o etichetă cu numele ei popular şi cel ştiinţific. În colţul din dreapta jos lipeşti o etichetă cu numele tău, clasa, şcoala şi anul şcolar, 2010-2011. După aceea lipeşti deasupra cutiei, o foaie de celofan sau de plastic. Succes!
funda?

| MsBeatrice a răspuns:

Hristos a Inviat! Deci poti sa te duci la librarie sa.ti cumperi insectarul,gol sau sa iei o bucata de polistiren, pe care sa asezi insectele! Deci. dupa ce iti faci rost de ceva in care sa pui insectele, te apuci sa prinzi diferite insecte(albine, muste, bondari etc) si dupa ce le.ai prins le pui in acel insectar/placa de polistiren si prinzi insectele cu bolduri! Bafta, si daca mai ai nelamuriri intreaba.ma! Sper ca te.am ajutat!

| iubiSOFT a răspuns:

1) Cauti un fel de caserola
2) Tai o bucata de polistiren de marimea caserolei [astfel incat sa incape]
3) Cauti insecte
4) la bagi in un ac in pinare astfel incat a le iasa pana-n polistiren

PS: De preferat ca acea carcasa sa fie transparenta a o poti admira mereu fara sa o deschizi!