| HeiGiusyy a întrebat:

Buna maine am examen la romana.

va rogg eu din suflet sa imi spuneti si mie cum sa formulez cand explic un vers sau titlul cum sa formulez despre ce sa scriu

va rog multtLcrying

nu ma descurc la asa ceva
big grin funda big grin

Răspuns Câştigător
| Vertou a răspuns:

Buna si tie, si eu am maine examen...pana mea, cred ca ma voi descurca. Ei bine, am auzit ca anul acesta nu se vor da comentarii pe texte studiate la clasa, dar trebuie sa ai idee despre fiecare opera studiata. Intrebarea ta se refera la ''redactarea unui comentariu''. Daca iti da comentariu pe un text la prima vedere (poezie) trebuie sa urmezi un model: Intai trebuie sa vb despre aspectul operei (nr strofelor / versuri), apoi urmeaza sa vorbesti despre autor (date BIBLIOGRAFICE nu BIOGRAFICE), apoi urmaza sa vb despre tema operei, semnificatia titlului, apoi comenteaza fiecare strofa, in parte, pe versuri... referindu-te la figuri de sti si ce exprima. Te poti referi la prezenta eului liric (Daca exista). In final inchei cu elemente de prozodie (din nou nr strofelor, ritmul, tipu strofelor). Daca ai de demostrat ca apartine genului liric sau epic dai definitia acestor genuri (Trebuie neaparat sa stii definitia fiecarui gen de opera!).

Sper ca ti-am fost de ajutor... Daca vrei mai multe detalii nu ezita sa imi dai mesaj privat, astept fundita laughing Glumeam

Bafta la examen!

2 răspunsuri:
| mrsjacksonhere a răspuns:

SPAMvote/11906/Login_11906

| pappzoltan17 a răspuns:

Succes! Si eu maine scriuwinking.