| Desenelecopilarieiro a întrebat:

Bună, nu am mai mers cu trenul niciodată si pe 20 trebuie sa ma duc pana în Târgu Mureș eu fiind din Focșani și nu prea știu cum sa procedez la schimbări, adică când trebuie sa schimb trenul pur și simplu ma dau jos în stație și îl iau pe următorul sau? Și trebuie să-mi iau doar un bilet sau mai multe?

4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

La plecare zici ca vrei bilet la Targu Mures si la casa o sa-ti spuna daca e tren direct sau trebuie sa schimbi. Cand ajungi in localitatea unde schimbi o sa afli oricum in ce tren trebuie sa te urci, intrebi un angajat, afli tu. Dupa ce urci o sa iti controleze din nou biletul.
Eu iti recomand sa ai la tine si apa rece, evantai sau ventilator portabil pentru ca o sa te simti ca intr-o sauna

| Motisor a răspuns:

Intrii pe https://bilete.cfrcalatori.ro/ro-RO/Itineraries, eventual îți descarci și aplicația. Verifici ruta, Focșani - Târgu Mureș din data de 20 și vezi care ar fi ora la care poți pleca. După fie cumperi biletul online, fie te duci la casă cu 15-20 minute înainte să plece trenul. La schimbări pur și simplu te dai jos din tren și te urci în urmatorul dacă este ajuns în gară, dacă nu îl aștepți să vină și verifici la ce peron trebuie să vină pe panourile unde scrie plecărilor. Cumperi doar un bilet, pe bilet o să îți apară ce schimb trebuie să faci.

| Hyperion7 a răspuns:

E destul de simplu (teoretic), pentru că intrii pe site-ul celor de la CFR călători, scrii gara din care urci și gara la care vrei sa ajungi(vezi că sunt 3 gări, Tg Mureș sud, nord și simplu, așa că ar trebui sa te interesezi unde anume îți vine mai convenabil)
Apoi ai posibile rute și ce treburi sa schimbi sa ajungi la destinație(asta pentru a-ti face un plan încât să alegi trenurile cele mai convenabile), mai multe detalii ai la ghișeul gărilor.
Mult succes!

| Cipi1212 a răspuns:

Eu știam că îți iei bilet pentru ruta întreagă. Cum este cazul tău Focșani- Târgu Mureș. Dacă trenul următor nu vine imediat, poți aștepta în gară la sala de așteptare, până vine fără să trebuiască să îți cumperi alt bilet.